Taş Köprü

Renkli Kalemler Adana Ekibi  olarak Adana’nın simgesi haline gelen tarihi eserlerden biri olan Taşköprü hakkında sizlere bilgi vermek istedik.

Adana’da Seyhan nehri üzerinde, şehri ikiye ayıran, Seyhan ile Yüreğir ilçelerini birleştiren, eski adıyla Justinianus Köprüsü, herkesin bildiği adıyla Taşköprü hâlâ dimdik ayakta. Köprünün uzunluğu 319 metre ve yüksekliği 13 metre. Adana’da görülmesi gereken yerlerden biri olan Tarihi Köprü hakkında sizlere daha detaylı bilgi vereceğiz:

Taşköprü’nün Tarihçesi ve Özellikleri

Dünyanın en eski ve hâlâ kullanılan az sayıdaki köprülerinden birisi olan Taşköprü, isim olarak Saros Köprüsü, Justinianus Köprüsü ve en sonunda günümüzde  Adana Taşköprü olarak anılmaktadır. Roma İmparatoru Hadrian tarafından yaptırılan Taşköprü, Roma İmparatoru Justinianus zamanında ciddi şekilde onarılmıştır. Seyhan Nehri üzerinde bulunan ve aslen 21 gözlü olan köprü, Seyhan Nehri’nin ıslahı sırasında 7 gözünün toprak altında kalmasıyla 14 gözlü olarak hizmet veriyor. Yapılışında genişliği için muhtemelen 2 atlı arabanın rahat geçeceği şekilde tasarlanmıştır. Roma köprülerindeki teknik burada da görülmektedir.

Taşköprü’ de kullanılan kemerlerin hemen hemen hepsi birbirinden farklı ölçülerdedir. Bunun da sebebi köprünün farklı dönemlere ait inşa tekniklerini bir arada bulundurmasıdır.

Taşköprü, tüf taşı, mermer ve spolien malzeme kullanılarak yapılmıştır. Özellikle köprünün doğu tarafının ilk yapıldığı dönemin özellikleri hâlâ korunmaktadır. Köprüde, dolgu duvar tekniği ile geçmişte yapılmış olan doğu kısmı hâlâ ilk günkü özelliğiyle değişmemiştir. Taşköprü’de görülmesi gereken en güzel kalıntılar ise, köprünün kuzeyinde 11.gözün üzerinde kemerdeki aslan ve  ay yıldızlı bayrak kabartmalardır. Eğer fırsatınız olursa köprüyü yaya olarak geçmenizi tavsiye ederiz.

Kaynak: www.gelgez.net

 

Resim1