Unutulan Sokak Oyunları

Eski zamanlarda sokaklarda oynanan birçok oyun vardı. Artık eskisi kadar oynanmayan bu oyunları biz çok özledik. Hadi hep birlikte eski sokak oyunlarımızı hatırlayalım!

 

IMG_2019-min

Kutu Kutu Pense: Eski zamanlarda oynanan bir sokak oyunudur. Bu oyun 5-10 kişi ile oynanır. Çocuklar el ele tutuşarak oyunun tekerlemesini söyler. Tekerleme esnasında bir kişinin adı söylenir ve o kişi arkasına döner. Sırayla bu şekilde devam eder.

WhatsApp Image 2019-01-12 at 21.01.23-min

 

Birdir Bir:  En az 2 kişi ile oynanır. Atlayacak bir kişi seçilir ve diğer oyuncular eğilirler. Atlayan kişi düşmeden arkadaşlarının üzerinden atlamaya çalışır. Atlarken söylenilen kafiyeli oyun sözleri vardır: Birdirbir yerle bir / İkidir iki, ormandaki tilki / Üçtür üç, yapması güç / Dörttür dört, kuş gibi öt / Beştir beş, aldım bir eş / Altıdır altı, yaptım kahvaltı / Yedim yedi, elim sırtına değdi / Sekizim seksek / Dokuzum durak / Onum oturak / On birim sen de yat / On ikim dünya turu

WhatsApp Image 2019-01-12 at 21.01.24-minSaklambaç: 3’ten fazla kişi ile oynanır. Aralarından bir ebe seçilir ve o ebe bir duvara yaslanarak gözlerini kapatıp belli bir sayıya kadar saymaya başlar. O sırada diğerleri saklanır. Sayma bittiğinde ebe gözlerini açar ve saklananları bularak ebelemeye çalışır. Ebelenen kişi, ebe olur.

Ebelemece: Eski zamanlar beri değişmeden günümüze kadar gelen bir oyundur.WhatsApp Image 2018-12-08 at 23.15.04-min
Bu oyun, 5-20 kişi ile oynanır. Aralarından biri ebe seçilir ve diğer kişiler ebeden kaçar. Ebe kimi yakalarsa o kişi ebe olur.

IMG_2192-minSeksek: Bu oyunda belli bir oyuncu sayısı yoktur. Yere resimdeki gibi bir şekil çizilir. Oyuncular tek tek sıraya girer ve ellerine bir taş alıp ilk kutucuğa atarlar. Tek ayak üstünde tüm rakam kutucuklarına tek tek sıçrayarak gider ve dönüşte o taşı almaya çalışırlar. Çizgilere basmadan devam ederlerse sırayla diğer kutucuklara da atlarlar.

IMG_2026-min

 

Yakar Top: Bu oyun 4 kişi ile oynanır. 2 kişi ortaya, 2 kişi ise yanlarına geçer. Yandakiler ortadaki kişileri top ile vurmaya çalışırlar. Ortadakilerin ikisi de vurulursa, ortada durma hakkı diğerlerine geçer.

 

img_5797a2c8a9063_1469555400Dokuztaş: İki takım ile oynanır. 9 taş bulunur ve üst üste dizilir. Takımlar belli bir uzaklıktan taşları vurmaya çalışır. En çok taşı vuran takım kazanır ve elenen takımı top ile vurmaya çalışır.

Kaynak: Google görseller