Yabancıyım, Gezdir Beni!

Renkli Kalemler Çiğli Eğitim Parkı haber ekibi olarak İzmir’in gözde turistik yerlerini gezdik. Sizler için bir gezi rehberi hazırladık.

İzmir denilince akla ilk gelen yerlerden biri neresi diyecek olursanız tabii ki Kemeraltı Çarşısı deriz. Sizlere biraz bizim buraları tanıtmak istiyoruz. Kemeraltı Çarşısı, aradığınız her şeyi bulabilebileceğiniz, keyifle alışveriş yapabileceğiniz bir yer aslında. Aynı zamanda İzmir için önemli bir dokuya sahip. Buraya gelirseniz şüphesiz ilk uğramanız gereken yer Kızlarağası Hanı’dır. Halk arasında “Halim Ağa Çarşısı” olarak da bilinen Kızlarağası Hanı, 1598 yılında Yakup Bey tarafından yapılmıştır. Üst avluya bakan beş sütunlu altı
sıra kemerli, yegane revakı ve cephanesindeki bindirme konsollar sebebiyle Osmanlı han mimarisi arasında sayılmaktadır.

Anlayacağınız üzere Kızlarağası Hanı, tarihi dokuyu ve atmosferi yaşamak isteyenler için tam anlamıyla bir cennet sayılabilir. Bunun yanı sıra birbirinden güzel el emeği ürünleriyle hem turistik hem de tarihi alışveriş mekanlarından birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İzmir’i yansıtan birçok el sanatını da gezerken görebilirsiniz; gümüşçülük, bakırcılık, çini sanatı gibi… Tabii bir de Kızlarağası Hanı’na gittiğinizde şöyle güzel bir Türk kahvesi içmeden sakın ha dönmeyin. İzmir’in en güzel kahvesini burada içeceğinizden emin olabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Kahvenizi içtikten hemen sonra Tarihi Asansör’e giderken mutlaka İzmir Saat Kulesi’ni görmeden geçmeyin. Her gün binlerce insana kucak açan, İzmir’in sembolü olan İzmir Saat Kulesi, Osmanlı Padişahı Sultan II.Abdülhamid’in tahta çıkışının 25’inci yılını kutlamak amacıyla 1901 yılında; İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa, Bahriye Mirlivası Said Paşa ve Belediye Reisi Eşref Paşa’dan oluşan komisyon tarafından yaptırılmıştır. O zamandan beri eşsiz güzelliğiyle herkesi büyülüyor. Burada bir hatıra fotoğrafı çekmeden ayrılmayın. Gülümseyin, çıkırt!