Yaşanabilir Çevre

Çevre kirliliği günümüzün en büyük sorunlarından biridir. Su, hava, toprak, gürültü çevre kirliliklerine örnektir.Tüm bu sorunlar insan eliyle ortaya çıkar. Çevre kirlilikleri, yeryüzündeki bütün canlıların hayatını olumsuz yönde etkiler.

Midyat’ta yaşanan çevre sorunlarından en büyüğü binalardan çıkan kalorifer veya soba dumanlarıdır. Bu konuda Çevre Mühendisi Adnan Karaca ile yaptığımız görüşmede küçük ama etkili çözüm önerileri öğrendik.Karaca, bu dumanların önlenmesi için baca 94850_untitled-1yüksekliklerinin ayarlanması ve havaya aşırı derecede gaz salımı yapan bacalara filtre sisteminin uygulanması gerektiğini aktardı. Diğer bir sorun ise insanlarda atık depolama ve geri dönüşüm bilincinin olmaması.

Okullarda çevre eğitimine daha çok önem verilmesi bu konunun çözümü olabilir diye düşünüyoruz. Ayrıca Midyat Belediyesinin başlatmış olduğu “Plastik Şişe Getir, Parayı Götür” projesi bu konuda olumlu uygulamalardan biridir. Biz çocuklar daha yaşanabilir, daha güzel bir çevrede yaşamak istiyoruz. Büyüklerimizden bizlere iyi bir çevre bırakmalarını ve bu küçük önerileri dikkate almalarını istiyoruz.