600 Yıllık Gelenek: Leblebi

Çorum’a özgü olan leblebinin nasıl ortaya çıktığı herkes tarafından merak edilen bir konudur. Biz de sizler gibi merak ettik ve leblebinin nasıl yapıldığını, nasıl ortaya çıktığını öğrenmek için leblebiyi kendi mekânında ziyaret ettik. Karakuş Leblebilerine gittik… 

leblebi ile ilgili görsel sonucuÇorum’a özgü olan leblebinin nasıl ortaya çıktığı herkes tarafından merak edilen bir konudur. Biz de sizler gibi merak ettik; leblebinin nasıl yapıldığını, nasıl ortaya çıktığını öğrenmek için leblebiyi kendi mekânında Karakuş’ta ziyaret ettik. Gittiğimiz fabrikada her çeşit leblebiyi görmek mümkündü. Şekerli, sade, beyaz, çikolatalı, acı, sarımsaklı, susamlı ve ballı binlerce leblebi vardı. Çorum’da görülebilecek en güzel yerin burası olduğunu düşündüm. Gittiğimiz leblebi fabrikasının sahibi Ömer Karakuş ile leblebi hakkında sohbet etme fırsatı da bulmuş olduk. Ömer Bey bize leblebi üretimine çok küçük yaştan itibaren başladığını ve bu mesleğin dedelerinden beri devam ettiğimi söyledi. Dedelerinin daha çok leblebi ticaretiyle ilgilendiğini ama kendisinin üretimi tekrardan başlattığını da ekledi. Karakuş bize leblebinin nasıl yapıldığını da şu cümlelerle anlattı; ”Öncelikle nohutu fırınlarda ısıtıyoruz, sonra bir ay kadar bekletiyoruz. Daha sonra ısıtılmış nohutları tekrar bir daha fırınlarımızda ısıtıyoruz. İki defa ısıtılmış olan nohutları alıyor ve burada üzerine su ekleyip makinelerimizde kavuruyoruz. İşin zor tarafı leblebi yapmak, çünkü 60 gününüzü alıyor. Sabır gerektiren bir iş bu.”

Ömer Karakuş bize leblebinin nasıl yapıldığını anlattıktan sonra leblebinin ortaya çıkış hikâyesini de aktardı: ”Leblebi ilk defa Şeyh Murat Gazi tarafından 1370’lerde nohutun ısıtılıp bekletilmesiyle ve ardından da kavrulmasıyla elde edilmiş. Şeyh Murat Gazi tarafından keşfedilen leblebi günümüzde geliştirilerek bu son halini almıştır.” Ömer Bey son olarak hazır olan leblebilerin kuruyemişçilerde satışa nasıl sunulacağı hakkında bilgi verdi: ”Hazırlanan leblebiler ilk olarak 1 kilograma kadar artan makinelerde paketleniyor. Paketlenen leblebiler nakliyelerle birlikte kuruyemişçilerde satılmak üzere yola çıkıyor.” şeklinde oldu. Bu bilgileri aldıktan ve Ömer Bey’in leblebi ikramından sonra teşekkür ettik. Bizi çok iyi ağırlayan Ömer Karakuş ile fotoğraf çektirdikten sonra oradan ayrıldık.

Leblebi