Bizim parkın ÇGO’ları

TEGV’li olan bilir, ÇGO “Çocukken Gönüllümüz Olan” demektir. TEGV’e eğitim desteği almak için devam eden çocuklar, büyüyüp üniversiteye başladıklarında “gönüllü” olarak TEGV’e geliyorlar, çocuklara ağabeylik ablalık yapıyorlar. TEGV’in kıymetlileri  ÇGO’lara sorduk, onlar anlattı.

bizim-parkin-cgolari

Mediha Özçevik
(TEGV gönüllüsü, OMÜ
Matematik Öğretmenliği
öğrencisi)

1993 Samsun doğumluyum.OMÜ’de İlköğretim matematik öğretmenliği 3. sınıf öğrencisiyim.
Çocukken Samsun 23 Nisan İlköğretim Okulu’na gidiyordum. 6. ve 7. sınıfta TEGV’deki
etkinliklere katıldım. 6. sınıf öğrencisiyken okuldaki Türkçe öğretmenimin sayesinde TEGV’le
tanıştım. Türkçe etkinliği almak için geliyordum.

Ben küçükken buraya gelirken ablaları görüyordum. Onlara özeniyordum. Üniversitede öğretmenlik eğitimi almaya başlayınca TEGV’de gönüllü olmaya karar verdim. Geleceğin öğretmeni olarak şimdiden eğitim alanında bir şeyler yapmayı, çocuklarla çalışmayı istedim.Geçtiğimiz dönem “Matematik, Fen ve Ben” etkinliğini verdim. Ondan önceki dönemde ise “Kendime Yolculuk” eğitimi verdim.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın şu anda okullarda temellerini attığı yapılandırma yaklaşımını TEGV sayesinde uygulamaya ve geliştirmeye çalışıyorum. Çocuklara nasıl davranılması gerektiğini TEGV sayesinde öğreniyorum. TEGV ayrıca sosyal ve kişisel anlamda da gelişimime katkı sağladı. Topluluk içerisinde nasıl davranılması gerektiğini, kendimi rahatça ifade etmeyi ve rahatça iletişim kurmayı TEGV’de öğrendim.

bizim-parkin-cgolari

Samet Yılmaz
(TEGV gönüllüsü, OMÜ
Bilgisayar Öğretimi ve
Teknolojileri Eğitimi
Öğretmenliği öğrencisi)

Ben Samsun’luyum. 23 Nisan İlköğretim Okulu’na giderken TEGV’e bilgisayar etkinliğine
geliyordum. Şu anda ise 20 yaşındayım ve yine TEGV’deyim ama bu sefer sizin yaşınızdakilere ben bilgisayar öğretiyorum.

Çocukken bize etkinlik veren Yavuz Abi’yi halen hatırlıyorum.Ben de artık Samet Abiyim ve “Bilgi Benim İşim”, “Oyunlarla Spor” ve “İyi Yaşam” eğitim programlarını veriyorum. Çocukken kullandığım etkinlik odalarına artık gönüllü olarak giriyorum. Ayrıca başka sivil toplum kuruluşlarına da gönüllü destek veriyorum. Sam-Sev’de down sendomlu çocuklarla da ilgileniyorum. ÇGO olmak ayrıcalık…

bizim-parkin-cgolar2i

Yeşim Karadeniz
(TEGV gönüllüsü, OMÜ
Endüstri Mühendisliği
öğrencisi)

1999-2000 eğitim-öğretim dönemi… 4. ya da 5. sınıfa gidiyordum. Sınıf arkadaşım mahallelerine yeni açılmış olan TEGV’e birlikte gidelim önerisinde bulundu. TEGV nedir? Nasıl bir yerdir? Derken hafta sonları resim atölyesine katıldık. Kısa süreli de olsa çok eğlenceli vakit geçirdik. İlerleyen zamanlarda satranç etkinliğine katıldık.

Şimdi iyi ki gitmişiz, iyi ki TEGV’i tanımışım diyorum. Yıl 2014… Şimdi ben gönüllü olarak TEGV’e yeniden geliyorum. Dershanede afişini gördüm ve neden olmasın dedim. Ve bu sefer ben bir arkadaşıma hadi TEGV’e gönüllü olalım dedim. İşte her şey böyle başladı!