Bozkırın Ortasında “Blue Hole”e dalış

bozkirin-ortasinda-blue-holee-dalisEskişehir’in Çifteler İlçesi’ndeki Sakarya Nehri’nin doğduğu yer olan Sakaryabaşı mevkiinin altında, bazı denizlerin ortasında görülen ‘Mavi Delik’ (Blue Hole) bulundu.

 

 

Eskişehir Sualtı Görüntüleme ve Araştırma Merkezi kurucusu Erkan Balk ile dalış eğitmeni Varol Altunan, Sakaryabaşı mevkiinde çektikleri sualtı fotoğraflarını ve video görüntülerini paylaştı. Nehrin doğduğu yere 150 metre mesafede sualtında saklı bir cennetle arşılaştıklarını
belirten Balk, “Karaburgu” bölgesi yarım metre civarından birden 8 metre derinliğe kadar düşen bir yer. Yaz-kış sıcaklığını 20-22 derecede koruyan su kaynağına sahip. Tıpkı dünya
sularında ‘Blue Hole’ yani ‘Mavi Delik’ olarak adlandırılan şeyle bir benzerlik gösteriyor” dedi.

Eskişehir’in Çifteler İlçesi’ndeki Sakaryabaşı Mevkii’nden doğan Sakarya Nehri’nin aynaklarında sualtı turizmi başladı. Doğduktan sonra 824 kilometre kuzeye ilerleyerek Karadeniz’e dökülen Sakarya Nehri’nin Çifteler’deki yeraltı kaynakları, dalgıçların ve doğa tutkunlarının yeni gözdesi oldu.

bozkirin-ortasinda-blue-holee-dalis2iBerrak suyu, yeşilin pek çok tonunu barındıran bitki çeşitliliği ile göz kamaştıran güzellikteki Sakaryabaşı, artık bozkırın ortasında sualtına inmenin keyfini yaşatıyor.

Yüzyıllardır Eskişehir ve Çifteler’de yaşayan vatandaşların dilden dile anlattığı hikayelerle
anılan Sakaryabaşı, üç meraklı dalgıç tarafından keşfedildi. Sakarya Nehri’ni oluşturan yeraltı
kaynaklarının çevresinde yaşayan köylülerin “70 metre derinlik var”, “İçine giren çıkamıyor, girdap oluşuyor ve insanı yutuyor”, “Dev yayın balıkları var, insanı yutuyor” gibi sözlerinin doğruluğunu merak eden Erkan Balk, Varol Altunan ve Fuat Dönmez sualtı ekipmanlarını alarak keşfe başladı.
Maceracı dalgıçlara, bölgede büyüyen Şuayip Çapar rehberlik yaparken çocukluğundan
beri dinlediği hikayeleri de onlara anlattı. Derinlere dalan dalgıçlar köylülerin bahsettiği gibi gizli geçitler ve derin mağaralar bulamadı ama büyüleyici bir yeraltı su kaynağını görüntüledi. Görüntülenen yeraltı pınarları da artık Eskişehir’in en önemli turizm değerleri arasına girdi.

Kaynak: Milliyet.com