Doğanın Verdiği Huzur: Belgrad Ormanı

Şehirden uzaklaşıp doğayla iç içe, huzurlu ve keyifli vakit geçirmek isteyenlerin tercihi Belgrad Ormanı…

4_belgrad_ormani_yapilacak_seyler

Belgrad Ormanı, Çatalca Yarımadası’nın en doğu ucunda İstanbul Avrupa Yakası’nda yer alan doğal oluşumlu ağaçlık bir bölgedir. Doğusunda İstanbul Boğazı, kuzeyinde ise Karadeniz doğal sınırlarıdır. Bizans ve Osmanlı döneminde İstanbul’a içme suyu sağlayan en önemli kaynakken; günümüzde kente sağladığı su, kentin gereksiniminin çok altında olduğu için daha çok rekreasyon alanı olarak kullanılıyor.

Neden Ormanın Adı Belgrad?

Orman, adını Kanuni Sultan Süleyman’ın 1521’de Sırbistan seferi dönüşü beraberinde getirdiği Belgradlıların yerleştirildiği Belgrad Köyü’nden almaktadır. Köy sakinlerinin su kaynaklarını kirlettiği anlaşılınca 1894’te köy taşınmış, bu tarihten sonra ormanın ve barındırdığı su kaynaklarının korunması için ilk kez önlemler alınmıştır. Gittikçe kalabalıklaşan İstanbul’un su ihtiyacının büyük bir kısmının Belgrad Ormanları’ndan karşılanabileceği anlaşıldığında Mimar Sinan tarafından su kemerleri inşa edilmiştir.

Belgrad Ormanı’na gittiğinizde bol bol oksijen alıp uzun yürüyüşler yapabilir, bisiklet sürebilirsiniz veya piknik yapabilirsiniz. Yılın her mevsiminde koşan veya yürüyüş yapan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca harika fotoğraflar da çekmeyi unutmayın!

 

Peki Belgrad Ormanı’nda 9 Tane Tabiat Parkı Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Ayvatbendi Tabiat Parkı
Ayvatbendi Tabiat Parkı
Kömürcübent Tabiat Parkı
Kömürcübent Tabiat Parkı

2011’de açılan Tabiat Parkları, zengin bir bitki ve hayvan varlığına sahip. Bu parklarda piknik yapabilir, orman yolları ve patikalarda yürüyüşe çıkabilirsiniz. Ayrıca Belgrad Ormanı içerisinde bulunan 6 km’lik yürüyüş ve koşu parkurunun bir girişi Neşet Suyu Tabiat Parkı’ndan, diğer girişi ise Irmak Tabiat Parkı’ndan sağlanmaktadır. Bu parkların en büyüğü 67.47 hektar alanıyla Neşet Suyu Tabiat Parkı, en küçüğü ise 3 hektar alanıyla Kömürcübent Tabiat Parkı.

Diğerlerinin isimleri ise Bendler,Falih Rıfkı Atay, Irmak, Kirazlıbent, Mehmet Akif Ersoy, Fatih Çeşmesi ve Ayvatbendi Tabiat Parkı. Bendler ve Kirazlıbent Tabiat Parkı dışındaki tüm Tabiat Parkları’nda keyifle oturup bir şeyler atıştırırken sohbet edebileceğiniz kır kahveleri de bulunmaktadır.

Kaynak: www.istanbultabiatparklari.gov.tr , www.gezilmesigerekenyerler.com

 

Kaynak: http://www.istanbultabiatparklari.gov.tr , http://www.gezilmesigerekenyerler.com