Eskişehir’de Saklı Şelale Cenneti Keşfedildi!

eskisehirde-sakli-selale-cenneti-kesfedildiiİstanbul’dan gelen bir grup doğa sporcusu Alpu Karacaören mevkisindeki 5 kilometrelik şelalelerle dolu kanyonda heyecanlı bir yolculuk gerçekleştirdi. Sporcular, yöre halkının bile bilmediği bu kanyonu rastlantı eseri bulduklarını söylediler.

 

İstanbul Canyoning Team üyeleri, geçtiğimiz aylarda Alpu ilçesi Karacaören Köyü girişinden başlayan yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki kanyonda büyük bir macera yaşadı. Alpu ilçesinde bulunan, aralarında 40 metreyi aşan 28 şelalenin yer aldığı saklı kanyonu gezen sporcular, bu bölgenin korunup turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

Sporcular; bu bölgenin korunup turizme kazandırılması gerektiğini belirttiler. Bölgeyi haritalardan tespit edip daha sonra bölgede keşif yaptıklarını anlatan takım üyeleri “Buraların çoğundan o bölgede yaşayan insanların haberi bile yoktur.
Muhtar bilmez, ihtiyarlar bilmez. O bölgede sıkça gezen çobanlar bile kanyonun tamamını göremez ve bilemez. Çünkü buralara girmek zordur. Alpu’daki kanyon da böyle. Buralarda çeşitli efsaneler dolaşır durur.” diye konuştu.

eskisehirde-sakli-selale-cenneti-kesfedildiBu bölgelerin korunması için öncelikli olarak bilinip tanınması gerektiğini belirten sporcular “Kanyonlar için en tehlikeli gelişme buraların veya yakın bölgenin imara açılması, taş ocakları ve sanayi kuruluşlarıdır.

Bu bölgeler eğer tanınırsa çoğu zaman bu tip çalışmaların yapılmasına izin verilmemesi gerekir. Kanyonların tanınması ülke turizmi açısından da son derece önlemlidir.” bilgisini verdiler.