Gaziantep’in Simgesi Mozaikler

gaziantepin-simgesi-mozaikler2Yenilenen Zeugma Mozaik Müzesi 9 Eylül 2011 tarihinde Gaziantep’te açıldı. 1700 metrekarelik alanı ile dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi olan Zeugma Müzesi ziyarete açık olduğu ilk gün boyunca ziyaretçi akınına uğradı.

Zeugma Antik Kenti, Büyük İskender tarafından kuruldu. Romalı komutan Pompeious M.Ö. 64’te kendine yapılan yardımlardan dolayı kenti 1. Antihachos’a verdi. Komagene Krallığı’nın dördüncü büyük şehri olan kent M.Ö. 31’den itibaren Roma İmparatorluğu’nun eline geçti ve kente “köprü geçit” anlamına gelen Zeugma adı verildi.

Gerek mimarisi gerekse teknolojisi açısından dünyanın önde gelen müzelerinden olan Zeugma mozaiklerinin iki bin yıldır define avcılarının talanıyla eksilen parçaları lazer sistemiyle tamamlanmaktadır. Zeugma’daki mozaikler on üç renk armonisinden oluşmaktadır. Üç blok olarak inşa edilen Zeugma Mozaik Müzesi, mozaik ve arkeoloji müzelerinin yanı sıra sergi ve konferans salonu olarak da hizmet verecektir.

gaziantepin-simgesi-mozaiklerMüze’de Zeugma’dan çıkarılmaya devam eden mozaikler sergilenecektir, ayrıca dünyaca ünlü Çingene Kızı mozaiği de burada sergilenmektedir. Müze Müdürü Emine Öztürk bize, ziyaretçilerin mozaiklerin altındaki uzun yazıları okumaya zaman ayıramadıkları için, 3D sinevizyon gösterisi hazırladıklarını anlattı.

Ayrıca çocuklar için de küçük ayaklı tabletler bulunduğunu ve içinde oyunlar olduğunu belirtti. Oyunlardan biri şöyle: toprak kazıyorsun, toprağın içindeki mozaikleri buluyorsun ve mozaikleri birleştirince güzel bir şekil oluşuyor. Bu oyunlar ve sinevizyon gösteriminden dolayı çocuklar eğlenerek öğreniyor.

Müze müdürü ile görüşmemizde Zeugma’nın insanlık açısından önemini, geçmiş çağlardan günümüze kadar gelen tarihi eserlerin nasıl bulunduğunu ve bulunan taşların birleşmesindeki aşamaları öğrendik.