İzmir’in Gözbebeği

izmirin-gozbebegi

İzmir Saat Kulesi, 1901 yılında İzmir halkının padişahlarına 25. yıl armağanı olarak yaptırılmıştır. Böyle bir hediye olarak saat tercih edilmesinin sebebi, eskiden saatlerin çok pahalı olmasıdır.

Maketinin gümüşten olmasının nedeni ise 25. yılın gümüş yılı olarak adlandırılmasıdır. Bu gümüş maket, İstanbul’daki Topkapı Sarayı Müzesi’nde bulunmakta. Konak Meydanı’ndaki kule yirmi beş metre boyunda olup dört adet çeşmesi vardır.

En ilginç özelliği ise günümüze kadar, sadece 1971 yılındaki depremde hasar görmesi sebebiyle durması dışında, hiç durmadan çalışmasıdır.

Saat, depremin gerçekleşme saati olan 02:04’te durmuştur ve iki yıl içinde kule onarılmış ve saat tekrar çalışır hale getirilmiştir.

izmirin-gozbebegi2Saat Kulesi, adeta İzmirlilerin buluşma yeridir. Merkezde olması ve yakınında tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın bulunması ve yerli yabancı birçok turistin gelmesi, kuleyi İzmir’in simgesi yapmıştır. Saat Kulesi geçmişten bugüne turistlerin ilgisini çekmiştir. Ayrıca birçok gelin ve damat saat kulesinde düğün fotoğrafı çektirmeye gelmektedir.

Gittiğinizde büyüklüğü karşısında büyülenmemek ve fotoğraf çektiren birçok turistle
karşılaşmamak mümkün değildir. İzmir’in sembolü olan Saat Kulesi, belediye tarafından Lösemili Çocuklar Haftası’nda löseminin farkındalık rengi olan turuncu ile, Meme Kanseri Farkındalık Ayı’nda pembe renk ile, Prematüre Bebek Günü’nde prematüre bebekleri temsil eden mor renk ile aydınlatılarak adından söz ettirdi.