Midas’ın Kulakları Eşek Kulağı…

midasin-kulaklari-esek-kulagi2Eskişehir’e 80 km. uzaklıkta bulunan Yazılıkaya, binlerce yıl önce kayalık bir platform üzerine kurulmuştur. 1.315 m. yükseklikte, dikdörtgen şeklindeki Frigya yaylası üzerinde bulunmaktadır. Yazılıkaya Anıtı antik Frigya Vadisi sınırlarında olup, bölgedeki anıtların en görkemlisidir.

Roma devrindeki yazarlar, bu bölgenin havasının sağlıklı ve toprağının bereketli olduğundan söz etmişlerdir. Bardakçı Suyu da bu bölgeden geçmektedir. Midas Anıtı, Frigya sanatının tipik bir örneğidir. Bu anıt, bir mezar anıtı olmayıp Frigya’da pek çok kaya anıtı örneğinde görüldüğü gibi, bir Kybele (Ana Tanrıça) heykeli koymak üzere yapılmıştır. Anıtın üzerinde Frig yazıları olduğundan “Yazılıkaya”, yazılarda ise “Midas” adı geçtiğinden “Midas Amiti” denmiştir.
midasin-kulaklari-esek-kulagiiKült anıttır. Midas Anıtı’nın M. Ö. 550 yıllarında yapıldığı sanılmaktadır. Kaya üzerinde, bir tapınağın cephesi biçiminde işlenmiştir. Cephesi doğuya bakmaktadır. Anıtın en ilginç yönü, üzerinde henüz çözülememiş olan ve ilk kez 1839 yılında  Ch.Texiker tarafından yayınlanan, üç yazıtın bulunmasıdır.

 

İŞTE SİZE ANTİK KENTTEN BİR EFSANE

Kral Midas Gordion kentinde yaşamış efsanevi Frigya kralıdır. Krallığa adım atışı, yaşamı ve ölümü ile birlikte onun efsaneleri tarihe damgasını vurmuştur.

Yunan Tanrısı Apollon ve Kır Tanrısı Pan arasında yapılacak olan bir müzik yarışması için Kral Midas yargıç olarak istenmiş ve uygun görülmüş. Midas oyunu Pan için, diğer yargıç ise
oyunu Apollon için kullanmış. Apollon Midas’a sinirlenip “Güzel müzikten anlamayan bir insana ancak eşek kulakları yakışır.” diyerek Midas’ın kulaklarını eşek kulağına dönüştürmüş.
Günümüze kadar gelen “Midas’ın kulakları eşek kulağı” efsanesi de buna dayanır.

Yazar: Ali ERSOY