Orda Bir İlçe Var Uzakta: Pervari

Renkli Kalemler Pervari ekibi olarak, sizlere ilçemiz Pervari’yi tanıtmak istedik. Gelin hep birlikte tanıyalım.

pervari

Pervari ilçesi, Siirt ilinin kuzey doğusunda yer almaktadır. Kuzeyini Hizan ve Bahçesaray ilçeleri, doğusunu Çatak ve Beytüşşebap ilçeleri, güneyini Şırnak ili ve Eruh ilçesi, batısını ise Aydınlar ve Şirvan ilçeleri çevrelemektedir. İl merkezine uzaklığı 90 kilometredir.

 

İlçe Tarihi
İlçe tarihine kısaca değinmek gerekirse; MÖ. 550′ ler de Persler, daha sonra da Makedonyalılar tarafından işgal edilen yöre, MÖ. 306 yılında Selokid Krallığı sınırları içinde kalmış. M.Ö. 129 yılında Partların eline geçen Pervari, MS. 77 yılında Roma İmparatorluğu’na katıldı. 1243 yılında Moğollar tarafından işgal edildiyse de 1514’te Osmanlı topraklarına katıldı.

Nüfus ve Yerleşme
Nüfusu 6.000 – 7.000 dolaylarındadır. İlçe iki mahalleden oluşmaktadır. Bir mahallenin adı “Şakiran” diğerininse “Adiyan”dır. Geçim kaynağı tarım ve küçükbaş hayvancılık olarak geçmektedir. Siirt fıstığı, nar ve üzüm ilçenin en önemli tarım ürünleridir. İlçede 3 adet yayla bulunmaktadır ki bunlar halkın geçim kaynaklarından biri olan Pervari balının oluşum aşamasına şahitlik eder. Yaz-kış fark etmeden yöre halkının gözdesi olan bu yaylalar, bol yağış almaktadır. Yeşillik alanların oldukça fazla olduğu yaylalarda kara kovan adı verilen ballar üretilmektedir. 2600 rakım yükseklikteki Herekol (Yazlıca) Dağı eteklerinde ve Çemikare Yaylası’nda Pervari kara kovan balı bölgeye has birçok bitki florasından doğal olarak, arıların insan eli değmeden ürettikleri çok özel bir baldır. Sadece bu yöreye ait olan bu balı tatmanızı öneririz.

Akarsuları
İlçenin en önemli akar sular ı doğu batı yönünde akan Botan ve Müküs Çayı’dır . Bu iki çay Güleçler adlı köy yakınlarında birleşirler. Geçmiş yıllarda üzerinde rafting sporu yapılmış olan Botan Çayı’nda artık bu faaliyet yapılmamaktadır. Yazlıca dağları eteklerinden çıkan Kilis Çayı, yine doğu batı yönünde akarak Botan Çayı ile birleşir.

İlçemiz küçük ve uzak bir ilçe olmasının yanında son yıllarda hızlı bir gelişim göstermiştir. Biz anlattık, siz okudunuz. Yine de yaşamadan bilinmez. Yolunuz düşerse bizim kapımız her daim açık.

 Kaynak: www.turkcebilgi.com