Renkli Kalemler ekibimiz çevre sorunlarıyla savaşıyor

renkli-kalemler-ekibimiz-cevre-sorunlariyla-savsaiyorGaziantepliler piknik yapmayı çok seviyor ama temizlik konusunda bazı sorunlar yaşıyor. Biz de bu soruna dikkat çekmek için görevliler ve vatandaşlarla konuştuk.

 

 

Gaziantep’te pek çok piknik alanı var. Bu piknik alanlarında maalesef çevre kirliliği çok fazla. Vatandaşlar mangal küllerini yerlere döküyorlar ve bu küller orman yangınlarına neden oluyor. Çöpleri çöp kutusuna değil de yere atıyorlar. Bu yanlışlık sürekli tekrar ediliyor. Bu çöpler yerlerde birikiyor ve vatandaşlar bu olayı dikkate almıyorlar. Yeniden geldiklerinde temiz bir yer arıyor, fakat bulamıyorlar.

Ambalaj gibi plastik atıklar doğada 5 bin yıl kadar uzun süre kalabiliyor. Oysa biz, çöplerimizi geri dönüşüm kutularına atarsak hem bu zararları engelleyebiliriz, hem de cam ve plastikleri tekrar kullanabiliriz. Ayrıca çöp kutuları çoğaltılmalı ve okuldaki öğrencilere eğitim verilmeli ki ileride anne baba olduklarında çocuklarına kötü örnek olmasınlar. Biz bu konu hakkında vatandaşlar ve belediye görevlileriyle konuştuk.

Belediye çalışanlarından Mehmet Göktaş şöyle söyledi: “Biz parkta çalışıyoruz, parkları çoğunlukla çocuklar kirletiyor. Herkesin duyarlı olması gerekiyor. Herkesin çöplerini sağa sola atmaması lazım. Güzel ve yeşil çevremizi koruyalım. İnsanlarımızın daha duyarlı olmalarını diliyoruz.” Çevre sakinlerinden Fatma Polat ise fikirlerini şu şekilde belirtti: “Binalara ekmek kutusu konulduğu halde kalan ekmeklerimizi çöp kutusuna atıyoruz, ya da ekmek kutularını da çöp kutusu niyetine kullanıyoruz.

Oysa bu ekmekler sokak hayvanlarını beslemek için kullanılabilir. Lütfen herkes duyarlı olsun.” Çevre kirliliğinin çeşitli sonuçları var. Mesela çevre kirli olduğu zaman böcekler artıyor. Bazen çocuklar buralarda oyun oynuyorlar ve hasta olabiliyorlar. Çöpler birikince kötü kokular yayıyor. Bu tür çevre sorunlarından uzak olmak için çevreyi koruyalım ve korumayanları uyaralım.