Van’ın Simgesi “Van Kedisi”

Renkli gözleriyle Van’ı simgeleyen Van Kedilerini görmek için kedi evini ziyarete gittik.

Renkli Kalemler ekibi kedi evi ziyaretinde kedilerle ilgili yeni bilgiler edindi. İnsanların dikkatini üzerine toplayan kedilerden bugün, ipeksi beyaz kürkü, değişik gözleri, mükemmel avcığılı ve suda oynamayı sevmesiyle en fazla ilgi görenlerden biri de Van Kedisi’dir. Van yöresinde, Van halkı tarafından kediye “Pişik” denir. Van kedisi, yöre halkı tarafından yalnız bir süs kedisi veya fare ve böcekleri avlaması yanında, bir dost ve ailenin bir bireyi olarak kabul edilir. Van kedisinin eskiden yaz aylarını dağlarda, kış aylarını ise evde geçirdikleri söylenir. Bugün ise yaz aylarını Erek Dağı’nın sırtlarında avcılıkla geçiren ve kış aylarında evine dönen Van Kedisi’ne çok az rastlanır.

Van Kedisi’ni çekici kılan özelliklerden biri de, onun gözlerinin rengidir. Göz renklerine göre Van kedileri üç gruba ayrılabilir.

  • Her iki gözü mavi,
  • Her iki gözü kehribar (Sarı renk ve tonları)
  • Tek-göz (Diskromatopsi bir gözü mavi diğer gözü kehribar renkte olanlar) diye gruplandırılır.

Kedilerle çok güzel vakit geçirdik . oynamaları için hazırlanmış oyun alanlarını nasıl kullandıklarını gözlemledik. Bazı kediler çok hızlı ve hareketliyken bazılarıysa daha çok uyumayı ve dinlenmeyi tercih ediyordu. Bizim kedi evi ziyaretimiz bu şekilde oldu. Sevgili arkadaşlar sizlerin de kedileri burada görmenizi tavsiye ederiz.