Yöresel yemeklerimizden yuvalama

yuvalamaYemek yemek, karın doyurma eylemi olarak tanımlanabilir fakat Gaziantep’te yemek, aynı zamanda bir kültürdür. Bu kültürün önemli öğelerinden biri olan “yuvalama” tarifini sizin için yazdık.

Yuvalama Gaziantep’in geleneksel yemeklerinden biridir. Genelde bayram sabahları ya da Ramazan ayının son iftarında yapılır, pek çok kişinin toplanarak beraber yaptıkları bir yemektir.

Malzemeler: 125 gr yağsız kıyma 250 gr kuşbaşı koyun eti 1 kâse pirinç unu 50 gr nohut 2 yumurta 2 kaşık un 250 gr yoğurt Tuz, karabiber 2 yemek kaşığı nane 1 fincan sıvı yağ-tereyağ

Hazırlanışı: Kıyma, pirinç, yumurta, tuz, karabiber yoğrularak hamur haline getirilir. Sonra ufak parçalara bölünür ve yuvarlanır. Yuvarlaklar nohuttan daha büyük olmamalıdır. Yuvarlama işlemi bittikten sonra tencerede sıcak su kaynatılır. Yuvarladığımız köfteler bu sıcak suyun içine atılarak yaklaşık 50 dakika kaynatılır. Daha sonra süzgece konulup bekletilir. Bu sırada et ile nohut pişirilir. Et, nohut ve pişen yuvalamalar aynı tencereye konulur, 2 taşım kaynadıktan sonra yoğurt süzülür. İçine 2 kaşık un, 1 yumurta kırılır ve çırpılır. Çırpıldıktan sonra yuvalamaların üzerine yavaşça dökülür. Bir süre kaynatılır.

Son olarak tereyağı ile nane kavrulur ve tencerenin üzerine aktarılır.

Yemeğiniz servise hazırdır. Sıcak servis ediniz.

Afiyet olsun!