Eşsiz Bir Güzellik Atatürk Arboretumu

Şehrin karmaşasından uzaklaşmak için Belgrad Ormanı yakınındaki eşsiz güzellik Atatürk Arboretumu yeni tercihiniz olabilir.

18425858_10155315893097156_485606775_n 18448007_10155315893102156_683453709_n

Arboretum Nedir?

Arboretumlar bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla orijini ve yaşları belli, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde bir araya getirilmiş olan çoğunluğu ağaç ve diğer odunsu bitki taksonlarının uygun seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilendiği tabiat parçalarıdır. Başka bir açıdan bakıldığında arboretumlar eğitim ve bilimsel yanları ağır basan bilgi, emek ve sabırla meydana getirilmiş canlı bitki müzeleridir. Arboretumların amacı, ilk ve orta öğretimden üniversite düzeyine kadar tüm öğrencilere ve çevre halkına otsu ve odunsu bitkiler hakkında bilgi vermek, onları yetişme alanlarında tanıtmak, çevre koruma bilincinin gelişmesine katkıda bulunmaktır.

Arboretumun ne demek olduğunu öğrendiğimize göre artık Atatürk Arboretumu ile tanışabiliriz! Atatürk Arboretumu, Sarıyer ilçesinde bulunan floristik zenginliğiyle birçok yerli ve yabancı botanikçinin ilgisini çekmiş bulunan ünlü Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda 296 hektarlık bir orman parçası üzerinde kurulmuştur. Sınırları içinde Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan Kirazlıbent ile 1916 yılında Neşet Hoca tarafından kurulan Türkiye’nin ilk fidanlığını barındıran Atatürk Arboretumu yeryüzündeki diğer arboretum ve botanik bahçeleriyle tohum ve fidan temini konusunda işbirliği içerisindedir. Arboretumda evcil hayvan, motor ve bisiklet girişine izin verilmez. Ayrıca mangal yakmak ve piknik yapmak da yasaktır. Atatürk Arboretumu’na ulaşım Hacıosman Metro İstasyonu’ndan kalkan otobüslerle ya da özel aracınızla gidecekseniz yine Hacıosman’dan tabelaları takip ederek kolayca sağlanır. Atatürk Arboretumu’na gittiğinizde bol bol fotoğraf çekip, göl kenarında romantik anlar yaşayabilirsiniz. Atatürk Arboretumu, Orman Genel Müdürlüğü İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı bir işletme şefliğidir.Arboretumun kelime anlamı da çeşitli canlı ağaç türlerinin derlemini [koleksiyonunu] barındıran bir ağaç müzesi olarak tanımlanabilir. Arboretum’da 1500’ü aşkın bitki türü vardır. Ayrıca hatırı sayılır bir soğanlı bitkiler koleksiyonu da bulunmaktadır.

Kaynak: http://www.gezilmesigerekenyerler.com