Kedilerin Villa Keyfi

Renkli gözleri ve beyaz tüyleriyle dikkat çeken Van Kedileri koruma altına oldukları ‘Kedi Villasında’ görevliler tarafından bakımları özenle yapılıyor.

1992 yılında soyları tükenme tehlikesi altında olan Van Kedilerinin nesillerinin korunması amacıyla kurulan Van Kedi Villası, 1998 yıllında günümüzdeki binasına geçmiştir.

Van Kedileri; ipeksi tüyleri, zekilikleri, kolayca terbiye edilebilme ve biri mavi biri kehribar gözleriyle dikkat çeker. Van Kedi Villasında şu anda 250 kedi bulunmaktadır fakat kedi sayısı dönem dönem değişmektedir. Villada bulunan kedilerin ortalama yaşları 7- 8 civarındadır. Van kedilerinin ömürleri ise 15-20 yıldır. 2022 yılında yapılan güzellik yarışmasında birinci olan Mia’da kedi villasının sakinlerindendir. Mia’ nın bu yıl 4 yavrusu olmuştur. Her gün kuru ve yaş mama ile beslenen kedilere ayrıca 2 günde bir inci kefali verilmektedir.

Kedi Villası Hayvan Sorumlusu Mehmet Atar Bayındır, ” Bir kedinin yılda yaklaşık 40 kg mama yediğini , villada sadece farklı gözlü kedilerin değil aynı zamanda ikisi mavi ve ikisi kehribar gözlü kedilerin olduğunu belirtti.”

Mehmet Atar Bayındır, “ Bu yıl ilk yavrulama döneminde 90 yavru oldu; kedi sahiplenmek isteyenleri araştırıp, ev ortamlarına bakıp ve takibini yaparak sahiplendiriyoruz” dedi.

Kedi villasında iki gözü mavi ve iki gözü kehribar olan kediler sahiplendiriliyor. İki gözü farklı kediler koruma altında olduklarından onların sahiplendirilmesi yapılmıyor. Bizler de bu güzel kedilerin nesillerinin yıldan yıla aktarılmasını ümit ediyoruz. Bu güzel Villa için Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi çalışanlarına teşekkür ediyoruz.