Muradiye’nin Dört Mevsim Şöleni

BAHAR MURADİYE ŞELALESİVan’ın Muradiye ilçesinde rt mevsimi yaşayan şelale… Muradiye Şelalesi her mevsim görsel bir şölene imza atıyor.

Bend-i Mahi üzerindeki görkemli şelale Muradiye Şelalesi, Van il merkezine 80 km uzaklıktadır. Adını Bağdat seferine çıkan Osmanlı Padişahı IV. Murat’ tan almıştır. Tendürek dağından beslenen Bend-i Mahi çayı üzerindedir. Şelalenin yüksekliği 50 metredir. Şelale için çok da yüksek sayılmayan Muradiye, Bend-i Mahi çayının kuvvetli akış gücünden dolayı görkemli bir manzara sunar. Muradiye Şelalesi, sadece görüntüsü ile değil, çevresini güzelleştiren tabiatıyla da görülmeye değerdir.

Her mevsim ayrı bir manzaraya bürünür.Suyun molekül bağlarını gevşeterek eksi 48 derecede bile sıvı tutmayı başaran kimya insanlarının bu manzarayı gördüğünde suyun ‘’akışkan halde donabileceği ‘’gerçeğine ne yorum yapacaklarını merak ediyoruz ve onları Muradiye’ye davet ediyoruz .

Muradiye ilçesine yaklaşık 2,5 km olan Saint Stefanos Kilisesi, Aksorık dağının eteklerinde ve Bend-i Mahi çayı kenarında inşa edilmiştir. Kilise, içinde keşiş hücrelerini de barındırmaktadır. Fakat tarihsel süreç içerisinde keşiş hücreleri yıkılmış, sadece temel izleri günümüze kalmıştır. Bunun dışında kiliseye giriş için bir kapı aralığı vardır. Fakat yine zamanla kapı da yıkılmıştır. Kilise aradan geçen uzun yıllara rağmen ayakta kalmayı başarmış ve halen ziyaretçi alabilmektedir. Kış aylarında gitmek zor olsa da bahar aylarında yürüyerek gidilebilecek bir yer Saint Stefanos.

ŞELALE KIŞ

Gizemli Köprü

gizemli köprü

Mimari olarak köprü çok dar inşa edildiğinden insanların sık sık uçurumdan düşmesine sebep olmaktadır. Rivayete göre bir düğün alayının köprüden kanyona düşüp ölmesinden dolayı bölge halkı arasında “ Şeytan Köprüsü ” adıyla anılmaya başlanmıştır. Şeytan Köprüsü’nden doğayı izlerken kuzeyden güneye doğru akan Bend-i Mahi çayı, Andezit kanyonun en dar yerini oluşturan köprünün altından tıpkı bir baraj savağından şahlanarak akan çok güçlü bir çağlayan vardır. Ayrıca köprünün üstünden görülen müthiş doğa manzarası bu güçlü akıntıya eşlik etmektedir. Bu yüzden Muradiye – Çaldıran kara yolunun 300 metre batısında bulunan köprü, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Bend-i Mahi çayının üstünde bir kartal yuvasını andıran Şeytan Köprüsü, sahip olduğu doğal güzelliklerle Van’ın önemli bir tarihi mirasıdır.