Laleler Diyarı: Emirgan Korusu

Renkli Kalemler Yeniköy ekibi olarak siz okurlarımızı Boğaz’ın incisi Emirgan’da tarih ve doğayla buluşturmak istedik. Emirgan Korusu’nu sizler için ziyaret ettik.

İstanbul’da Emirgan – İstinye semtleri arasında stresinizi atarak harika bir gün geçirebileceğiniz bir yer var. Başlıktan da anlamışsınızdır ki burası meşhur “Emirgan Korusu”. Eminim çoğunuz gitmiştir. Fakat biz Renkli Kalemler Yeniköy gazetecileri olarak gördük ki hala gitmeyenler, daha doğrusu gidemeyenler var. O zaman Emirgan’ı onlara getirelim dedik ve sizler için küçük bir grup olarak Emirgan Korusu’na gittik.

Koru 17.yüzyılda Osmanlı Padişahı 4. Murad tarafından İranlı Emir Güne Han’a armağan edilmiştir. Yıllar boyunca pek çok kez el değiştirmiştir ve en sonunda da 19. yüzyılda Osmanlı Padişahı Abdulaziz tarafından Mısır Hidiv-i  İsmail Paşa’ya verilmiştir. Önceden koruya “Feridun Bahçeleri” denmekteydi fakat daha sonra “Emirgan Korusu” adını almıştır. 1871-1878 yılları arasında koruya üç tane köşk yaptırılmıştır. Günümüze de ulaşan bu üç köşk: Sarı, Pembe ve Beyaz Köşklerdir. Ayrıca bizim gibi sizler de evlenecek çiftlerin fotoğraf çekimlerini izleyebilirsiniz. Unutmadan bu mekanın, fotoğraf çekimleri için birebir uygun olduğunu da söyleyeyim.

Ayrıca her yıl nisan ayında, bu yıl on ikincisi düzenlenen Lale Festivali yapılıyor. Bu yıl Emirgan Korusu’na 190 farklı türde 2 milyon 800 bin adet lale ekildi. Bu da demek oluyor ki koruda tüm lale türlerini görebilirsiniz. Burada çeşitli lalelerle fotoğraf çekimi yapabilir, içinde bulunan göletteki ördek, kuğu ve kaplumbağaları izleyebilirsiniz. Hafif bir müzik eşliğinde, stantlardaki İSMEK (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları) ile yürütülen el emeği çalışmaları satın alabilir ve piknik yapabilirsiniz.

Umarım Emirgan’a gitmiş kadar olursunuz sevgili Renkli Kalemler okuyucuları..

Emirgan Lale Festivali
Emirgan Korusu Lale Festivali
Emirgan Lale Festivali
Emirgan Korusu Lale Festivali