Telli Baba Kimdir?

 

İstanbul Boğazı’nın manevi bekçilerinden Telli Baba’yı sizler için araştırdık.

Geçmiş tarihimizde Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde Anadolu topraklarında çok sayıda gönül sultanları yaşamıştır. Özellikle İstanbul’da yaşamış olan bu gönül sultanları, hem Osmanlı yönetiminde hem de halka doğru yolu göstermede önemli katkılarda bulunmuşlardır. Ülkemizin dört bir tarafında çok sayıda gönül sultanlarının türbeleri bulunmaktadır. İstanbul’da yer alan gönül sultanlarından biri de Telli Baba hazretleridir. Telli Baba Hazretleri’nin kesin doğum tarihi ve ölüm tarihi de bilinmemekle birlikte birçok tarihi kaynaklara göre Osmanlı dönemlerinde yaşamış olduğu yönünde çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Yine birçok tarihi kaynağa göre Osmanlı İmparatorluğu’nun başarılı hükümdarlarından olan Fatih Sultan Mehmet Han’ın döneminde Osmanlı ordusunun imamlık görevinde bulunduğu ve bu dönemde hayatını kaybettiği bilgiler arasında yer almakta…

 

Asıl isminin “İmam Abdullah Efendi” olduğu Telli Baba Hazretleri hakkında bir bilgi de, Üsküdar bölgesinde yatan Aziz Mahmut hazretleri, Beşiktaş bölgesinde yatan Yuşa hazretleri ve Yahya Efendi ile birlikte İstanbul Boğazı’nın dört manevi bekçisinden biri olduğu yönünde.

Telli Baba’nın Türbesi Nerededir?

Telli Baba Türbesi İstanbul’un Rumeli Kavağı semtinde yer almaktadır. Diğer birçok gönül sultanlarının türbelerinin ziyaret edildiği gibi Telli Baba Türbesi de İstanbul halkı, çevre illerde yaşayan insanlar ve yabancı turistler tarafından oldukça ziyaret edilmektedir. Rivayete göre yaklaşık yüz yıl önce çeşitli rahatsızlıkları olan genç bir kız rüyasında Telli Baba Türbesi’ni görmüştür. Genç kızın daha sonra bu türbeyi ziyaret etmesiyle türbenin yerinin tespit edildiği söylenmektedir.

Kaynak: www.bilgiustam.com