Türkiye’nin İlk Özel Müzesi

Sadberk Hanım Müzesi, tarihte bir yolculuğa çıkarmak için siz ziyaretçilerini bekliyor.

Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi, 14 Ekim 1980 tarihinde Sarıyer Büyükdere’de Azaryan Yalısı’nda, Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç’un anısına, onun kişisel koleksiyonunu sergilemek üzere açılmış, Türkiye’nin ilk özel müzesidir.

IMG_2639

Müze, Türk İslam Eserleri ve Arkeolojik Eserler olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor. Sadberk Hanım Müzesi kuruluşunda yaklaşık 3 bin esere sahipken, bugün 18 bini aşkın eseri bünyesinde toplamaktadır. M.Ö. 6 bin yıllarından Bizans dönemi sonuna kadar Anadolu’da yaşayan uygarlıkların maddi kültür kalıntılarını yansıtan arkeolojik eserler Sevgi Gönül Binası’nda, Osmanlı ağırlıklı İslam eserleri, Osmanlılar için yapılmış Avrupa, Uzak ve Yakın Doğu eserleri ile Osmanlı dönemi dokumaları, kıyafetleri ve işlemeleri Azaryan Yalısı’nda sergilenmektedir.

Arkeolojik eserlerin sergilendiği bölümü gezerken para olmadan önce takas yapıldığını, yazıyı Sümerler ‘in bulduğunu ve ilk olarak taşa yazdıklarını öğrendik. Bugün kullandığımız paranın, yazının ve aletlerin tarihsel gelişimini gördük. Mesela şimdiki aynalardan farklı olarak görünümünü parlaklığa göre ayırt edebildiğimiz tunçtan yapılma aynalar olduğunu öğrendik.

IMG_2561

Türk İslam tarihi eserlerinin sergilendiği bölümü gezerken ise Osmanlı Dönemi’nde odaların içinde bulunan mangallarda bakır, pirinç gibi metallerden ya da pişmiş topraktan mangalın içinde kör ateş yandığını, bazı mangalların çay, kahve ve yemek pişirmeye yaradığını ve kubbe kapaklı üzeri oymalı süslemeli olanların ise evin odalarında yalnızca sıcaklık sağlamakla birlikte eve güzellik kattığını öğrendik. Osmanlı Dönemi’ne ait kıyafetleri ve Türk gelenek göreneklerine ait eserleri gördük. En çok dikkatimizi çeken ise Geleneksel Türk Hamamı’ndaki takunyalardı.

IMG_2586

Ayrıca Sadberk Hanım Müzesi 1981 yılından itibaren düzenlediği konferanslarda, konusunda uzman araştırmacılar ve bilim insanları tarafından gerçekleştirilen konuşmalar ile bilimsel bilginin paylaşımını artırıyor. Okul gruplarıyla çeşitli aktiviteler yaparak çocukların gelişimine katkı sağlamayı ve Haydi Müzeye! eğitim projesi kapsamında yayımlanan eğitim kitapları ile çocukların kültürel mirasımızı öğrenmesini amaçlayan Sadberk Hanım Müzesi, çocuklarda bu mirası koruma bilincinin geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Sadberk Hanım Kimdir?

Sadberk Hanım 1908 yılında Ankara’da doğdu. 18 yaşında Vehbi Koç ile evlendi ve bu evlilikten 4 çocuğu oldu.Geleneklerine bağlı, çevresindeki insanları memnun etmeye çalışan ve güçlü bir espri anlayışına sahip birhanımefendiydi. En büyük merakı el işleri yapmak, bahçesi ile uğraşmak, doğadaki şifalı otlar ve çocuklarıydı. 1973 yılında vefat etti.

Umarım bir gün sizin de bu tarihi müzeye yolunuz düşer.