Askıdan Uzanan Eller

Nevşehir’de yardımseverler tarafından 2013 yılından beri devam ettirilen askıda ekmek, askıda elbise ve askıda kitap yardım kampanyaları ihtiyaç sahibi olanların yüzünü güldürüyor.

askıda ekmek

ASKIDA EKMEK

Nevşehir’de M.Zeki Hanoğlu İlkokulu öğretmenleri bir bakkalla anlaşarak ihtiyaç sahipleri için ”Askıda Ekmek” projesi başlattılar. Bakkala ekmek için para bırakan öğretmenler ekmekleri kendileri almıyorlar. Maddi durumu olmayan ihtiyaç sahiplerinin ücretsiz olarak alabilmelerini sağlıyorlar. Projeyi yapan öğretmenler Askıda Ekmek Projesi’nin toplumsal dayanışma için çok önemli bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu ve tüm insanların buna katkıda bulunmaları gerektiğini düşündüklerini söylediler.

 

askıda elbise

ASKIDA ELBİSE

Diğer bir yardım projesi olan “Askıda Elbise” ise 2016 yılında Nevşehir Belediyesi’nin öncülüğünde bir grup hayırsever iş adamının desteğiyle hayata geçirildi. Bu yardımlar yine birçok ihtiyaç sahibini mutlu etti. Nevşehir halkı kullanmadığı eşyaları bu askılara bırakıyor, ihtiyacı olan kişiler de bu askının olduğu yere giderek hiç çekinmeden, yardım eden kişiyi görmeden ve bilmeden giysi, ev eşyası, ayakkabı, oyuncak ve kırtasiye eşyaları alabiliyorlar. Kampanya her yaş grubuna hitap ediyor.

ASKIDA KİTAP

Bu projelere ek olarak, Nevşehir’in Avanos ilçesinde de “Al Götür, Oku Getir” sloganıyla yola çıkılarak başlatılan sokak kütüphanesi projesi hayata geçirildi. Kitapların yardımseverler tarafından duraklara bırakılması ve ihtiyaç sahiplerinin de ücretsiz olarak elde etmesi kitapseverleri mutlu etti. Her türde kitabın mevcut olduğu ve herkesin rahatlıkla bu sokak kütüphanesinden yararlanabildiği yardım kampanyasından vatandaşlar çok memnun kaldılar.

sokak küütüphanesi