Bitlis’in Kirli Çevresi

Pek çok yer gibi Bitlis’in de çevresi olukça kirli. Çünkü halkımız çok bilinçsiz. Çevre kirlendikçe şehir de kirleniyor. Bizler bilinçli insanlar olarak bu kötü duruma artık bir dur demeliyiz.

bitlis_2uyarilara-ragmen-kirletilen-dere-yatagi-temizleniyor

Yaptığım araştırmalar sonucu Bitlis’in ekolojik çevresinin ne yazık ki çok kötü durumda olduğunu gördüm. Nedeni ise çok fazla bilinçsiz insanın olması ve çevreyi de bilinçsizce kirletmeleri. Bu durum çevrenin kirlenmesinin yanı sıra Bitlis halkının hastalanmasına da sebep oluyor. Sahil kenarlarına, mesire alanlarına, sokaklara bakıldığında ise ne yazık ki yeteri kadar çöp kutusu göremiyoruz. Aslında bu durum da çevrenin kirlenmesinin en önemli nedenlerindendir. Halka çevrenin korunması ile ilgili bir eğitim verilse, sokaklara daha fazla çöp kutusu ve geri dönüşüm kutuları konulsa belki biraz da olsa bu sorunun önüne geçebiliriz.

Bizler Bitlis’i seven kişiler olarak, bilinçli davranıp çöp kutusu göremediğimiz yerlerde gerekirse çöpümüzü elimizde taşıyıp etrafa atmayalım. Bilinçsiz insanları bilinçlendirelim ve güzel Bitlis’i iyileştirelim.