Buradan kötü kokular geliyor!

buradan-kotu-kokular-geliyorGüzel şehrimizin her geçen gün kirlenen sokaklarını korumak bizlerin elinde. Çevre kirliliğini önleyebilmek için hepimize önemli rol düşüyor.

 

Renkli Kalemler gazetesini oluşturmaya başladığımız günden beri etrafımı biraz daha ilgiyle izlemeye başladım. Ve bir sabah evden çıkınca gördüğüm manzara karşısında üzüntü duydum ve gazetemizde haber yapmaya karar verdim. Bu sorun çevre kirliliğiydi. İnsanların bu çöpleri neden attıklarını merak ettim.

Kirlilik olarak bahsettiğim şeyler mutfak çöpünden, inşaat atıklarına, evde kullandığımız yağların lavabolara dökülmesine kadar birçok şeyi kapsıyor. O sabah evden çıktığımda
gördüğüm ilk şey yol kenarında uzanan su kanallarına atılan pet şişeler ve çikolata ambalajlarıydı. Dükkan önlerine atılan kağıt atıklarıydı.

Biraz ilerledikten sonra yeni yapılan binaların önlerindeki inşaat atıklarını gördüm. Kendi kendime sorular sormaya başladım.

Acaba insanlar neden çevrelerine zarar veriyorlardı? Doğamızı neden kirletiyorlardı?

Okullarda çevremizi temiz tutmayla ilgili birçok bilgi öğreniyoruz fakat uygulamaya geldiğimizde acaba gerçekten uyguluyor muyuz?

Sanırım bu konuda biraz daha bilinçli olmalı ve okullarda gördüklerimizi uygulamaya çalışmalıyız. Etrafımızı kirleten birini gördüğümüzde kibarca uyarmalıyız.

Bizi çok rahatsız eden durumlarda öğretmenlerimize de bu konuyu anlatabiliriz. Bu şekilde çevre kirliliklerini birlik olarak, yanlışları uyararak ve düzelterek önlemeye çalışmalıyız.

Gelecekte tertemiz sorunsuz bir çevrede yaşamak dileğiyle…