Hayata Tutundular!

hayata-tutundular“Kenar mahalleler. Birbirine ufunetli (pis kokulu)  adaleler gibi geçmiş, yaşlanmış tahta evler. Her yağmurda, her küçük fırtınada sancılanan ve biraz daha eğrilip büğrülen bu evlerin önünden her geçişimde, çoğunun ayrı ayrı maceralarını takip ederim.”

(Peyami Safa, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, s:13)

Peyami Safa’nın anlattığı gibi farklı farklı hayatların yaşandığı, kimi zaman inanılmaz acıların çekildiği, kimi zaman mutluluk kahkahalarının atıldığı, kimi zaman Cumhuriyet’in ilanından ötürü ateşli toplantıların yapıldığı Hamamönü Evleri hayata tutunmayı başardı. Onlar zamanın acımasızlığına yenilmedi. Biz de onların zamana yenilmezliklerine ortak olmak, o havayı solumak üzere Hamamönü’ne gittik. Osmanlı döneminin sonlarına doğru yapılan ve günümüze kadar dayanma gücü gösteren bu evler, tamamen Türk motifleri ile süslenmiştir. Buralarda dolaştığınızda kendinizi 19. yüzyıldaymış gibi hissedebilirsiniz. Adeta günümüzden 150 yıl öncesinin yaşamını soluyormuş hissine kapılabilirsiniz.

Hamamönü, 1920’li yıllarda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında önemli rol oynayanların yerleştiği yerdir. Aynı zamanda büyük şair, Mehmet Akif Ersoy’un Türkiye’nin ulusal marşı olan İstiklal Marşı’nı yazdığı evin de bulunduğu bölgedir. Kentin en eski yerleşim bölgesi olan ve Cumhuriyet’in kuruluş değerlerini barındıran bu bölge bundan birkaç yıl öncesine kadar çöküntü alanı durumundaydı. Hamamönü’nü ve tarihi dokusunu oluşturan yıkılmaya ve yok olmaya yüz tutmuş evlerini tekrar ayağa kaldırmak, burayı Ankara’nın bir turizm merkezi haline getirmek için çok önemli bir yenileme çalışması başlatılmıştır.

Altındağ Belediyesi, Ankara’da ilk yenileme çalışmalarını başlatmak için öncelikle tarihi dokunun keşfedilmesini sağlamıştır. Böylece Hamamönü, Ankara’ya önemli bir turizm merkezi olarak kazandırılmış, Ankara turizminde hareketlilik sağlanmıştır. Çok zengin bir kültürel yapıya sahip olmasına, coğrafi konumu ve ulaşım ağı bakımından Türkiye’nin merkezinde bulunmasına rağmen turizm acentelerinin günü birlik turlar düzenlediği Ankara, Hamamönü ve tarihi evleri ile çevresinde gerçekleştirilen iyileştirme çalışmaları sonrasında, turizm açısından önemli bir nokta haline gelmiştir.

Bu yenileme çalışmaları sonucu Altındağ Belediyesi 2011 yılında Avrupa Birliği’nden ödül almıştır. Hamamönü, Avrupa Parlamentosu tarafından ‘Avrupalı Seçkin Turist Destinasyonu’ (geçici konaklamalar için ziyaretçileri cezbeden yerler) seçilmiştir.