renklikalemlerprojesi

Renkli Kalemler Projesi, TEGV ve Yapı Kredi’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen ve tamamen 4-6. sınıf çocukları tarafından hazırlanan bir gazetecilik projesidir.

Proje kapsamında; 2014-2015 yılları arasında Ankara, Antalya, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Samsun, Şanlıurfa ve Van’da bulunan TEGV noktalarındaki çocuklar kendi yerel gazetelerini oluşturdular.

Proje kapsamında, 12 hafta boyunca bir araya gelerek çalışan çocuklar gazetecilik mesleği ile tanışıyorlar, gazetecilerin kullandıkları eşyaları/gereçleri tanıyıp kullanma fırsatı yakalıyorlar ve farklı gazetecilik türleri olduğunu keşfediyorlar. Programın devam eden haftalarında, çocuklar profesyonel gazetecilerle tanışıp yerel gazete ziyareti gerçekleştirerek, kendi bölgelerinde haber peşinde koşuyorlar ve gazetecilik ruhunu hissetme şansını yakalıyorlar.

Çok sevilen bu proje, 2017 yılı itibariyle TEGV’in diğer noktalarındaki çocuklarla buluşmaya devam edecektir. Bugüne kadar çıkan ve bundan sonra çıkacak olan tüm Renkli Kalemler gazetelerine “Gazetelerimiz” linkinden ulaşabilirsiniz.

Siz de bu gazetecilik serüvenini merak ediyorsanız, sizi web sitemizde yolculuğa davet ediyoruz.

BİZE YAZIN