24 Kasım Öğretmenler Günü


ÜNİVERSİTE ZİYARETİ (3)ÜNİVERSİTE HOCA ZİYARET (5)

 

 

 

 

 

Hakkari Sihirli Çan Öğrenim Birimi öğrencileri “Renkli Kalemler” gazetesi olarak 24 Kasım Öğretmenler Günü için Hakkari Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Şengal Bağcı Taylan’ı ziyaret ettiler.

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeni ile ziyaret edilen Dr. Öğretim Üyesi Şengal Bağcı Taylan, geleceğin gazetecilerini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Merhabalar biz Renkli Kalemler Gazetesinden geliyoruz. Sizi biraz tanıyabilir miyiz? Ne iş yapıyorsunuz? Kısaca kendinizden bahseder misiniz?
Ben Dr. Öğretim Üyesi Şengal Bağcı Taylan, Tabii ki, ben farmakoloji uzmanıyım. Farmakoloji ilaç bilimi demek. İlaçların vücudumuzda ne şekilde değiştiği, vücudumuzda ne işe yaradığı konusunda bilimsel araştırmalar yapıyoruz. Bu anlamda akademisyen olarak işimize devam ediyoruz. Şu anda Hakkari Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapıyorum.

Kaç yıldır Hakkari Üniversitesi’nde bulunuyorsunuz?
Yaklaşık iki yıldır Hakkari’deyim.

Öğrencilerinizden beklentileriniz nelerdir?
Öncelikle üniversite öğrencisine hizmet ettiğimiz için üniversite öğrencisi daha araştırmacı olmalı, ezberci mantıktan uzaklaşarak akademik düşünebilmeyi öğrenmeli, öğrendiği şeyleri sorgulamalı, analiz etme yeteneğinin olmalıdır. Eğer bu şekilde kendilerini yetiştirirlerse hem derslerinde hem de meslek hayatlarında daha başarılı olurlar.

Öğrenci olmak mı, yoksa öğretmen olmak mı daha zor size göre?
İkisinin de zorlukları var. Çünkü öğrencilikte yeni bir şey öğrenmek çok zor gelir. Öğretmen olduktan sonra öğrencilik kolaymış gibi gelir. Bu sefer öğretmen açısından düşününce öğrencilik daha zor, öğrenci açısından düşününce öğretmenlik daha zor. Ama her ikisinin de zor olduğunu söyleyebiliriz.

Daha önce bilimsel olarak bir projeye imza attınız mı?
Tabii ki. Hakkari Üniversitesi’nden önce 7 yıl boyunca Selçuk Üniversitesi’ndeydim. Selçuk Üniversitesi Konya’da bulunan bir üniversitedir. Orada bir sürü projelerimiz oldu. Çalışma alanım daha çok ağrı, Alzheimer hastaları ile ilgili ağrı modellemeleri ile ilgili çalışmalarımız oldu. Bir de damarsal hastalıklar ile ilgili çalışmalarımız oldu. Yani vücudumuzda var olan damarların yapısında ne gibi ilaçlar ne gibi değişikliklere neden olur. Hangi çeşitte, hangi ilaçlar iyi gelir bunun çalışmalarını yaptığımız birçok projelerimiz oldu. Bu anlamda o projeleri Hakkari Üniversitesi’nde de devam ettireceğiz inşallah.

Bu projeler hayatınızda ne gibi değişiklikler yarattı, hayatınıza ne gibi katkıları oldu?
Benim hayatımda en başta çevremdeki insanlarla edindiğim bilgileri paylaştım ve sağlıklı yaşam adına daha fazla özenli ve dikkatli yaşamaya başladım.

İzninizle sorularımıza arkadaşımız Yavuz’un soruları ile devam edeceğiz.
Biz geleceğin çocuklarına tavsiye ve önerileriniz nelerdir?
En başta tavsiye edeceğim şey bol bol kitap okumanız. Ama okumuş olmak için değil, bir kitaba başladığınız zaman hızlıca okuyup bir köşeye atmak değil. Her kitaptan gerçekten her sayfasında yazılanı en iyi şekilde okuyup anlayacak tarzda okuyup hayatınıza bol bol kitap eklemeniz. Çünkü her kitapta birçok dünya ile tanışıyorsunuz. Hayata bakış açınız genişliyor. Olaylara bakış açınız genişliyor. Bir problem yaşadığınız zaman artık etrafınızda hiç kitap okumayan insanlara göre daha fazla fikriniz oluyor. Fikrinizi genişletmek düşüncelerinizi genişletmek için bol bol kitap okumanızı tavsiye ediyorum.

Hakkari Üniversitesi Türkiye’de nasıl bir yere sahip?
Hatta önce Türkiye’de ve dünyada ki yerinden de bahsedebiliriz. Hakkari Üniversitesi aslında daha yeni bir üniversite. 10 yıllık bir üniversite ve daha henüz küçük bir üniversite. Fakat eğitmen kadrosu ve eğitim vizyonu ile beraber bilim dünyasına ve aynı zamanda üniversite öğrencisi yetiştirmek adına eğitim dünyasına katkılar sunmaya çalışıyor. Bu anlamda da en önemli şey ise vizyonunu geniş tutmaya çalışıyor. Vizyonunu geniş tutmaya çalıştığı içinde şu anlamda çok destek sağlıyor. Öğrencilerini başka üniversitelere gönderme açısından destek sağlıyor. Öğrencilerini yurt dışında da eğitim almasını sağlayacak şekilde imkanlar sunuyor. Böylece öğrenciler sadece Hakkari içinde değil aynı zamanda başka illerden de başka ülkelerden de bir şeyler öğrenerek tekrar üniversiteye dönme fırsatı sağlanmış oluyor. Bu sayede bakış açılarını değiştiren bir olanak.

Ekleyeceğiniz bir şey yoksa bu röportaj ve bizlere vakit ayırdığınız için TEGV çocukları olarak size çok teşekkür ediyoruz.
Asıl ben teşekkür ederim sizler gibi araştırmacı ve zeki çocuklara.

 

ÜNİVERSİTE HOCA ZİYARET (2) ÜNİVERSİTE HOCA ZİYARET (3)