Gazeteci Koçumuz Ekrem Ürdüç’ü Ağırladık

Renkli Kalemler Sakarya ekibi olarak, gazeteci koçumuz Ekrem Ürdüç’ü birimimizde ağırladık ve kendisi ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Ekrem Ürdüç Kimdir?

1980 Adapazarı doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Sakarya’da tamamladım. Mezun
olduktan sonra atölyede çalışmaya başladım. 20 yıldır ulusal gazetecilik yapıyorum.
Sakarya Yenigün gazetesinde Yazı İşleri Müdürüyüm.

ekremurduccBize gazetecilik serüveninizden bahseder misiniz?

Bir gün dersteydik, ortaokuldaydım. Sınıfımıza bir ağabey geldi, elinde fotoğraf makinesi vardı. Ben de makinelere çok ilgi duyuyordum. Onları görünce dahi heyecanlanıyordum. Merakım böyle başladı. O yaşlarda gazete okumak, televizyonlarda haberleri izlemek çok hoşuma gidiyordu. Daha sonra sınıfımıza bir gazeteci geldi ve sınıfımızın resmini çekti, bu fotoğrafın gazetede basılacağını söyledi. Ertesi gün gazeteyi aldım, ben de böyle olacağım dedim. Gazetenin adresini gazetenin arkasından buldum ve orayı ziyaret ettim. Bölümleri gezdim. Oradakilerle konuştum. Her fırsatta gönüllü olarak gazetede çalışıyor, evrak topluyor, fotoğraf çekiyor ve haber derliyordum.

Gazeteciliği size kim sevdirdi?  

Benim bir ustam vardı, Yenigün gazetesinin kurucusu rahmetli Necdet Güngörsün. Ben lisede onun köşe yazılarını okurdum. Onunla tanışmak benim hayalimdi ve tanıştım. Onun personeli oldum ve birlikte bir ekip olduk. Beni bu sektörde kalmama teşvik eden de yine kendisiydi.

Bir gazeteci için dili yaratıcı ve dikkat çekici bir biçimde kullanmanın önemi nedir?

Bu tamamen içtenlikle alakalı. Soru soracağınız kişinin karşısında net olmalısınız. Soruyu sorarken karşınızdakinin insan olduğunu unutmamalısınız. Onu iyi tanımalısınız. Sadece sorunuzun yanıtını almak için soruyu yöneltiyorsanız başarılı olamazsınız. İçinde bulunduğunuz anı, olayı, duyguyu hissetmeniz gerekiyor. Dik sorular sorarsanız dik cevaplar alırsınız. Mesela, valilikte bir yangın çıkmışsa ve etrafta yaralılar varsa siz bu olayın nasıl olduğunu öğrenmek istiyorsanız valiliğe direkt “Nasıl oldu?” diyemezsiniz. Önce yardım edilecek duruma bakıp yaralı varsa yardımcı olup, sonra haberinizi oluşturmalısınız. Bu tamamen insanlıkla alakalı bir şeydir.

İlk haberinizi oluşturduğunuz anı bize anlatır mısınız?

Spor muhabirliği ile başladım. Sapancaspor’un bir maçı vardı, amatör bir maçtı. Oraya görevli gittim. O an bir kavga çıktı ve ben arada kaldım. Topçular makinemi aldılar ve fırlattılar. Benim kalemim, kağıdım, hiçbir şeyim kalmamıştı. Buraya sizin için geldim, sizin haberinizi yapmaya geldim demeye kalmamıştı zaten (gülüyor).

Gazetecilikte vazgeçilmez olan nedir?

Bu işin sermayesi heyecandır. Heyecanlı olacaksınız. Bilgiye aç olup bilgiye doyamayacaksınız. Fazla fazla alacaksın bilgiyi, çünkü amacınız insanlara bilgiyi en detaylı şekilde verebilmek. Heyecanınızı kaybederseniz bu işi yapamazsınız. Ama kaybetmezseniz çok da başarılı olursunuz.

Gazeteci olmasaydınız hangi mesleği tercih ederdiniz?

Yine gazeteci olurdum ama olmasaydım arkeolog olurdum. Araştırmaya meraklı olduğum için oradaki kalıntılar ile ilgili bilgiler edinmek, bu bilgiler ışığında veriler elde etmek hoşuma giderdi.

Unutamadığınız bir haber var mı?ekremurduc

Haberlerin hiçbirini unutmuyorum 🙂