Renkli Kalemler Ekibi Hatice Türkan’ı Ağırladı

Renkli Kalemler Ekibi olarak Batman Sonsöz Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hatice Türkan’ı bu hafta konuk olarak ağırladık.

e592e720-3a45-4ac3-872e-4c7d0452269c

Batman’ın başarılı kadın gazetecilerinden biri olan Hatice Türkan’dan gazetecilik deneyimlerini dinleyerek kendisiyle güzel ve sıcak bir sohbet gerçekleştirdik. Gerçekleştirilen sohbette mesleki bilgiler verirken bir gazete çıkartılırken uygulanacak prosedürleri, deneyimlerini, gazeteciliğe başladığında yaşadığı zorlukları da açık bir dille bizlere anlattı. Bir gazetecinin önce araştırmacı ruha sahip olması gerektiğinin altını çizerken asla zorluklar karşısında pes etmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Zor bir meslek olmasına rağmen gazeteciliğin sevgiyle yapılması gerektiğine inandığını söyledi. Ekibimizin Hatice Türkan’a yönelttiği sorularla hem gazetecilik mesleğini tanıdık hem de bir gazete nasıl çıkartılır adım adım öğrenmiş olduk.

Gazete çıkartılırken hangi yollar izlenir diye sorduğumuzda gazetenin künyesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Gazete çıkartılırken herkesin bir görevi olduğuna yer verdi. Gazete künyesinin imtiyaz sahibi, yazı işleri müdürü, editörü, muhabiri, köşe yazarı ve reklam koordinatöründen oluştuğunu; bir gazete çıkartılacaksa öncelikle bu kişilerin net olması gerektiğini açıkladı. Kendi aramızda bir görev dağılımı yapmamız gerektiğini, bir haberi hazırlarken 5N1K süzgecinden geçirmemizi önemle vurguladı. Bir olayın anahtar noktalarını Kim?, Ne?, Nerede?, Ne Zaman?, Nasıl?, Niçin? soruları ile ayrıntılı bir biçimde sunulması gerektiğini söyledi. Okuyucuya daha sonra can alıcı, dikkat çekici bir başlıkla haberin sunulması gerektiğini açıkladı.

WhatsApp Image 2018-12-26 at 14.59.43Her olay haber değeri taşır mı diye merak ettik. Türkan, dünyada ve etrafımızda meydana gelen her olayın haber niteliği taşımadığını belirtti. Bir olayın haber niteliği olması için insanları ilgilendirmesi, güncel, ilginç, doğru, önemli ve yeni olması gerektiğine vurgu yaptı. Gazeteciliği rutini olmayan, her günü farklı olan bir meslek alanı olarak tanıtan Hatice Türkan, mesleğinin 7/24 çalışma saati olan bir meslek olduğunu da vurguladı. “Her zaman tarafsızlığımızı ve objektifliğimizi korumak zorundayız. Her gün yeni olaylarla ve farklı insanlarla karşı karşıya kalıyoruz bu yüzden çok kolay bir meslek değildir.” diye belirtti.

“Mesleğe ne zaman başladınız? Meslekteki ilk zamanlarınız nasıldı?” sorumuza ise “ Mesleğe başlayalı on yıl oldu. İlk başladığımda para almadan çalışıyordum. Küçük makinamla halkla sokak röportajları yapıyordum. Kahvelerde, iş yerlerinde, sokakta yani sahadaydım. Zaman geldi zorlandım, belki de pes etme aşamasına geldim. Yine de mesleğimden vazgeçmedim.” cevabını verdi.

Türkan, son olarak bizlere gazeteci olacaksak her zaman merak etmemiz gerektiğini söyledi. Sorgulayan, araştıran, düşünen bireyler olmamız gerektiğine vurgu yaparak söyleşimizi sonlandırdı.

Yapı Kredi’nin sponsorluğunda Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) tarafından yürütülen Renkli Kalemler projesinin Batman ekibi olarak Hatice Türkan’ı ve muhabir Yusuf Kavak’ı ağırlamaktan çok memnun olduk. Sohbet sonunda ikramlarda bulunarak teşekkürlerimizi bildirdik.