Renkli Kalemler Gazetesi Reisoğlu’nu Ağırladı

TEGV Hakkari Sihirli Çan Öğrenim Birimi, Renkli Kalemler Gazetesi haber büromuzda bizleri ziyaret eden Gazeteci Ferhat Reisoğlu ile söyleşi gerçekleştirdik.

IMG_5726 dfghj

Sayın Reisoğlu öncelikle hoş geldiniz. Renkli Kalemler Gazetesi olarak sizi konuk etmekten onur doyduk. Biz Renkli Kalemler Gazetesi olarak üç arkadaş sizinle gazetecilik hakkında biraz sohbet etmek istiyoruz. Sayın Reisoğlu sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Tabii ki. Adım Ferhat Reisoğlu, Hakkari Halkın Sesi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeniyim.

Ne zamandan beri gazetecilik yapıyorsunuz?
Ben yaklaşık 15 yıldır gazetecilik mesleği ile iç içeyim. Çeşitli kademelerde çalıştım. Muhabir olarak, matbaa, baskı gibi alanlarda çalıştım. Şimdi gazetenin başında bulunuyorum.

Gazetecilik zor bir meslek midir?
Evet gazeteciliğin de diğer her meslek gibi zor yanları vardır. Ama farklı ve zevkli bir meslektir.

Peki gazeteciliğin zorlukları nelerdir?
Gazetecilik ciddiyet ve doğruluk ister. Her dönem objektif olmak zorundasınız. Gazeteciliğin aşamaları ve alanları vardır. Örneğin muhabirler değişik alanlarda çalışıyor. Bazıları savaş muhabirliği yapıyor. Bazıları başka zor şartlarda haber topluyor. Tabi işin önemli kısmı da sizin şu anda yaptığınız gibi haber masasında en doğru haberi yapmak ve yayınlamaktır.

Peki Hakkari’de gazeteci olmanın avantajları var mı, yoksa daha mı zor?
Her yerin kendine göre zorlukları var ama bana göre en zor olanı Hakkari’de gazetecilik yapmaktır. Çünkü Hakkari yıllardır farklı oluşumlara sahne olmuş bir yer. Böyle bir yerde haberi doğru yansıtmak çok zor.

Gazetecilikte nelere dikkat etmeliyiz?
Öncelikle objektif olun. Yani haberi en iyi şekilde ve doğru biçimde yayınlayın.

Bir gazetenin oluşma aşamaları nelerdir?
Öncelikle bir haber ekibinin olması lazım. Bu ekipteki herkes görev bölümü ile bir bölümde çalışacak . Muhabir haber getirecek, diğer haber konuları hazırlanacak. Haber masasında toplanan bütün haberler kontrol edilecek ve yayımlanacak olanlar seçilecek. Sonra da tasarım kısmına geçilecek. Gazete dizaynı bittikten sonra baskıya geçer.

Peki bir gazete hangi bölümlerden oluşuyor?
Öncelikle bir gazetenin kaç sayfadan oluşacağına dikkat edeceksiniz. Sonra da haber kısımlarına geçeceksiniz. Bir gazete birçok bölümden oluşuyor. Birkaç önemli örnek verecek olursak, sür manşet, manşet, ana sayfa haberleri, makaleler, kısa haber başlıkları, ilanlar gibi. Ama gazetede olmazsa olmazlardan biri de gazetenin kimliğidir.

Genç gazeteci adayları olarak; bizlere önerileriniz nelerdir?
Sizlere her şeyden önce eğitiminizde başarılar diliyorum. Hanginiz yaşamında gazeteciliği seçerse çok şanslı olacaktır. İyi birer gazeteci olmak için, çok okumak lazım. Okuyun ki yazabilesiniz. Sonra da objektif olun. Halkı ve kamuoyunu yanıltacak haberlerden kaçının.

Sayın Reisoğlu bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.
Ben sizleri tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum.

rtyuj

GELECEK NESLİN GAZETECİLERİ
Gelecek neslin gazetecileri işin uzmanlığını öğrenmek üzere matbaada gazete basımını yerinde izledi. TEGV Hakkari Sihirli Çan Öğrenim Birimi öğrencileri, Renkli Kalemler projesi kapsamında gazetecilik mesleğinin inceliklerini, zorluklarını ve yapımını öğrenmek üzere Hakkari Halkın Sesi Gazetesi’ni ziyaret etti. Önceki hafta Sihirli Çan Öğrenim Birimi’mizi ziyaret eden Hakkari Halkın Sesi Gazetesi Yönetmeni Ferhat Reisoğlu, bu hafta da matbaa da gazetenin çıkış serüvenini öğrencilerimizle paylaştı. Matbaada yapılan çalışmaları izleyen geleceğin gazetecileri, basım esnasında yapılanları adım adım izlediler. Baskıda çalışan uzmanlara sorular soran Renkli Kalemler gazetesi muhabirleri, gazetecilik ile ilgili detaylı bilgi aldılar. Çocuk gazeteciler bir gazetenin haber toplamadan, gazete tasarımına, oradan da matbaaya gelme sürecini kayıt altına aldılar.

IMG_6033       IMG_6015