Yerel Gazetecimiz Muhsin Taş ile Gazeteciliğe Dair Söyleşi

Gazetecilik mesleğine aşkıyla tüm zorlukları aşıp yerel bir gazete yaratmayı başaran, Renkli Kalemler Kulp gazetemiz için bize koçluk da yapan Muhsin TAŞ’ı tanıyalım.

gaz muhs

Muhsin TAŞ kimdir?
1969 yılında Kulp’un Hamzalı Köyü’nde doğdum. İlk ve or-taöğrenimini Kulp’ta tamamladım. 2006 yılından bu yana yazı işleri müdürlüğü, editörlük ve foto muhabirliği yapmaktayım.

 

Çalışmakta olduğunuz yerel gazetenin ismi nedir?
Yazım hayatına Kulp Haber olarak başlayan gazetemiz sonradan isim değiştirerek hâlâ aynı isimle devam eden Pasur’un Sesi ismini aldı.

Gazeteci olmaya nasıl karar verdiniz?
Bulunduğum ilçede bu mesleğe yönelik herhangi bir çalışma alanı yoktu. Dolayısıyla bu alanda kişisel gelişimim adına gösterdiğim çaba ve mesleğe dair merakım ile hiçbir destek almadan bu yola girdim.

İyi bir gazeteci nasıl olmalıdır?
Bir gazeteci öncelikle çalışkan olmalıdır. İşinde dürüst ve güvenilir olmalıdır. Asla yalan haber yapmamalıdır. Duyduğu haber kaynaklarını iyi araştırmalı ama temelde görüp gözlemledikleriyle haber yapmayı tercih etmelidir.

Haber bulma konusunda zorlanıyor musunuz?
İyi bir gazeteci haber bulma konusunda sıkıntı yaşamaz. Çünkü her an her yerde haber değeri taşıyan bir olay vardır. Önemli olan olaya haber niteliği kazandırabilmektir.

Yanınızda sürekli bulundurduğunuz mesleki araç gereçler nelerdir?
Fotoğraf ve video çekilebilecek, ses kaydı yapılabilecek herhangi bir araç, not defteri ve kalem. Bu araçlarla haber, kayıt altına alınarak düzenlenir.

Nasıl haberler tercih edilmelidir?
Yerelde dikkat çekecek, yöre halkının sorunlarını dile getirecek haberler tercih ediyorum. Ayrıca bu bölgedeki vatandaşlarımızı dünya ve ülke gündeminden haberdar edecek haberlere de yer veriyoruz.

Teknolojinin mesleğe yansımaları nelerdir?
Eskiden filmli fotoğraf makinaları vardı. Bunların banyosu, baskısı, dağıtımı zor şartlarda yapılıyordu. Teknolojik gelişimlerle dijital araçlar ve ortamlarla baskı ve dağıtım kolaylaştı. Okuyucular haberlere hızlı bir şekilde ulaşma imkânı buldu. Aynı haber bir anda farklı birçok yerde yayımlanabiliyor.

Gazetecilik eğitimini nereden aldınız?
Normal koşullarda liseden sonra radyo, sinema, televizyon ve gazetecilik bölümlerinden birinde lisans veya ön lisans eğitimi alarak mesleki donanımı elde etmeniz gerekir. Ancak ben lise eğitimimden sonra öğrenim hayatıma devam etmedim. Çeşitli işlerde çalıştım. Sonra Kulp’ta gazetecilik ile ilgili bir çalışma olmadığını gözlemleyerek bu alana yöneldim. İlgim ve merakım sayesinde aldığım kısa süreli mesleki eğitimler sonucunda 2006 yılında bu işe başladım.

Temsilcisi olduğunuz ajanslar var mı?
Evet, var. İhlas Haber Ajansı (İHA) Kulp temsilciliğinde ve Anadolu Ajansı (AA) foto muhabirliği temsilcisi olarak görev alıyorum.