Sağlıklı Yiyecekler ve Faydaları

Günümüzde hastalıkların artmasıyla birlikte sağlıklı beslenmenin önemi daha da çok artmıştır. Sizin için sağlıklı ve faydaları kanıtlanmış yiyecekleri bir araya getirdik.

Brokoli: Brokoli, lahana grubu sebzeler çatısı altında yer alan bir sebzedir. Son yıllarda besleyici değerinin anlaşılması ile tüketimi artan bir besindir. İçerdiği bazı bileşikler sayesinde insan sağlığında yararlı olarak kabul edilir. Vücudu toksik bileşiklerden uzaklaştırması, hücre hasarını önlemek, hastalıklara karşı koruyucu etkinliği ile bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır. Brokoli, besin değeri yüksek bir besindir ve yüksek oranda vitamin, antioksidan ve antikansorojen besin ögelerini içerir. Kanserli hücre oluşumunu önlemeye yardımcı bir sebzedir. Barındırdığı vitaminler ise su şekildedir: A vitamini, E vitamini, C vitamini.

Somon Balığı: Norveç balığı olarak bilinen somon balığı , mükemmel bir omega 3 kaynağıdır. Diğer balık türlerinden daha fazla oranda omega 3 yağ asitleri içerir. Soğuk sularda yaşayan bu tatlı su balığı, açık pembe renklidir ve tadı çok lezzetlidir. Besin değeri ile birçok yiyeceğin yanı sıra diğer balık türlerine de fark atan somon balığı sağlıklı beslenme adına doğru bir tercihtir. Faydaları ise: Zengin bir besin içeriğine sahiptir. Kalp damar sağlığını korur. Kansere karşı koruyucudur. Soğuk algınlığına iyi gelir. Kan basıncını düzenler. Zayıflamaya yardımcıdır. Göz sağlığını korur.

Avokado: Avokado, kremsi dokusu ve hafif tadından dolayı son zamanların en popüler meyveleri arasında yer almaktadır. Avokado, defnegiller familyasına ait bir meyvedir. Avokado C, E,K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Vitamin ve mineral açısından zengindir. Bağırsaklara iyi gelir. Kalp sağlığını destekler. Kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Göz sağlığını korur. İştahı düzenlemede yardımcıdır.

Fındık: Besin değeri yüksek olan fındık, küçük sert kabuklu bir meyve tohumudur. Fındığın yağ içeriği yüksektir. Vitamin, protein açısından da zengin olan fındık B2 vitamini de içerir. Günlük belli miktarda tüketilen fındık, bağırsakları çalıştırır ve metabolizmayı hızlandırır. Kanser riskini azaltır. Sindirime yardımcı olur. Kalp sağlığını destekler. Kemiklerin güçlenmesini sağlar.