Alternatif dedikleri

alternatif-dedikleriSatın aldığınız ve aslında size zarar veren birçok şeyi evde kendi başınıza da yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte size birkaç basit öneri…

Evinizde sadece 15 dakikanızı ayırarak rujunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Zararlı kimyasallar yerine kendi elinizle yaptığınız ürünü kullanmak istemez miydiniz, hanımlar? İşte tarifi:
Malzemeler: İki çay kaşığı pancar suyu, balmumu ve tereyağı.
Balmumunu benmari usulü erittikten sonra pancar suyunu ekleyin ve tereyağıyla kıvamını bulmasını sağlayın. Eğer dudaklarınız çok çatlıyorsa jojoba yağından da birkaç damla ekleyin. Pancar suyunun oranına göre rujunuz renk alacaktır. Balmumu dudaklarınızı dolgun gösterecek ve tereyağıyla beraber besleyecektir.

Güzel kokularla kendinizi zehirlediğinizi biliyor musunuz?

Eviniz güzel koksun diye kullandığınız oda parfümlerinden her nefeste zehirleniyorsunuz. Oysa tamamen doğal bir ev kokusunu gayet basit bir yöntemle kendiniz de yapabilirsiniz. Nasıl mı? Limon ve/veya portakal kabuklarını rendeleyerek kullanmadığınız boş bir cam şişeye koyun, içerisine birkaç damla sularından da ilave edin. Son olarak birkaç karanfil tohumunu da şişenize atın ve kaloriferinizin üzerine bırakıp evinizin güzel kokusunun keyfini çıkarın.

Çörek otu deyip de geçmeyin!

Her sabah bir tatlı kaşığı çörek otu yiyin. Bunun o kadar çok şifası var ki ben sadece birkaçını sayıvereyim. Öncelikle bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve içerisinde bulunan yüksek miktarda antioksidanla hücrelerinizi temizleyecektir. Kolesterolünüzü düşürecek, midenizi ve kalbinizi koruyacaktır. Zayıflamanızı sağlayacak ve de sizi kansere karşı koruyacaktır.

Evet, bütün bunlar ve hatta daha da fazlası sadece pastalarınızın üzerini süslemek için kullandığınız çörek otuyla mümkün. Lütfen kendinize bu iyiliği yapın.

Kendi evimi kendim temizlerim!

Evinizde yerleri, mermerleri, fayansları temizlerken kullandığınız deterjanların bir yandan cildinizi hasta ettiğini bir yandan da her soluğunuzda sizi zehirleyip beyin hücrelerinizi öldürdüğünü biliyor musunuz? Bütün bu tehlikelerden kurtularak temizliğimizi yapmak mümkün, hem de gayet basit bir şekilde.
Bir litre kadar suyun içerisine 4-5 kaşık karbonat, bir miktar elma sirkesi ve birkaç damla limon sıkarak deterjanınızı kendiniz yapın. Kimyasal deterjanlardan çok daha iyi sonuç aldığınızı göreceksiniz. Aynı şekilde çamaşır deterjanı yapmak da mümkün. Bunun için de boraks ve çamaşır sodası kullanmak gerek. 3 çay bardağı kaynar suya 4 çay bardağı kadar boraks, boraksın yarısı kadar çamaşır sodası ve limon tuzu ekleyerek karıştırın. İçerisine yeşil sabun rendeleyebilir ya da arap sabunu ekleyebilirsiniz. Böylelikle yumuşatıcı özelliği de vermiş olursunuz. Bu karışıma 1-2 çay kaşığı karbonat ve birkaç damla da limon ekleyin. Ve artık çamaşır deterjanınız hazır.

Sadece iki üç tane ekşi dut

Sadece birkaç ekşi dutun ağız içerisinde oluşan yaralara ve aftlara bire bir olduğunu biliyor muydunuz? Hem de birkaç dakika içerisinde! Yöresel olarak ekşi dut diye bilinen bu dut çeşidi ayrıca mide yanmasına da iyi gelmektedir.