Altın sarısının zararları

altin-sarisinin-zararlariiGünümüzde en çok sevilen yemeklerden olan patates kızartmasının zararlarını biliyor musunuz? Patates kızartmasının zararları saymakla bitmiyor.

Siz de benim gibi patates kızartmasını çok seviyorsanız bırakmanız zor olacak! Patates kızartmasını çok yiyorsanız kilo almanız da normal çünkü patates kızartmasının yağ oranı çok yüksek. Aynı zamanda dişlerimize de zarar veriyor. Patates kızartmasının en büyük zararı kanser ihtimalini yükseltmesidir.

Tadı çok güzel olan bu yiyecek maalesef bağımlılık da yapıyor. Patates cipsini seviyorsanız bu da ilginizi çekecek. Patates cipsi kanda kötü hastalıklara yol açıyor. Bu konuda, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Klinik Şefi Prof. Dr. Necat Yılmaz, konuyla ilgili Gıda Güvenliği Hareketi için yaptığı bir açıklamada “Patates cipsi kalp rahatsızlıkları, obezite ve kanser riskini artırıyor.

Çocukların geleceğini karartıyor. Çocukların bayıldığı patates cipsi, aslında bu minik vücutlar için zehirden farksız” dedi. Siz de benim gibi patatesten vazgeçmek istemiyorsanız bunun da bir yolu var: SAĞLIKLI PATATES. Aile büyüklerinizden sağlıklı patates kızartması yapmalarını isteyebilirsiniz.

İşte işinizi kolaylaştıracak sağlıklı patates tarifi: Arzu ettiğiniz miktarda patatesi kabukları ile birlikte haşlayın. Patatesler iyice yumuşadıklarında kabuklarını soyarak irice doğrayın. Doğradığınız patatesleri, altın sarısı olana kadar az yağda kızartıp, tuzlayın.

AFİYET OLSUN…