Antimikrobiyal Direnç Kanserden Daha Ölümcül

Doktorlar kanserden daha ölümcül olabilecek bir hastalık olan antimikrobiyal direnç hakkında uyarıyor. İlerleyen yıllarda 10 milyon insan antimikrobiyal direnç nedeniyle hayatını kaybedebilir.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Akılcı Dairesi’nin  yaptığı araştırmalar 2050 yılında antimikrobiyal direncin kanserden daha tehlikeli olabileceğini ve bunun da 10 milyon insanın ölümüne neden olabileceğini gösteriyor. Bu nedenle ilaçların doğru kullanımı çok önemli.

Antimikrobiyal Direnç Nedir?

Antibiyotik direnci, bakterilerin antibiyotik varlığında dahi üreyebilme ve hastalıklara sebep olma durumudur. Bazı antibiyotiklere direnç doğal olarak mevcut iken, diğerlerine karşı direnç bakterilerde gelişen mutasyon yoluyla ortaya çıkmaktadır. Bu durumda antibiyotik uygulaması duyarlı bakterilerin üremesini durdurur veya öldürürken, dirençli bakteriler seleksiyona uğrayarak popülasyona hakim hale gelirler.

Antibiyotik kullanımı arttıkça doğal direnç sorunu da artmaktadır. Eğer önlem alınmaz ve antibiyotik kullanımı bu hızla devam ederse direnç nedeniyle basit bir enfeksiyonun dahi öldürücü olabildiği antibiyotik öncesi çağa dönmek söz konusu olabilecektir. Buna karşılık gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınmak ve gerektiğinde de akılcı politikalar üretmek yoluyla direnç oranlarını düşürmek mümkündür. Bunu başarabilen ülkelerde direnç oranlarında gözlenen düşme umut vericidir.

 

1-0                  carpetrium-hali-portali-132351

 

Kaynak : www.haberturk.com, www.medimagazin.com.tr