Basketbol

Bazen o uzun boylarını kıskandığımız, bazen de yanlarında küçücük kalmanın bizi güvende hissettirdiği o dev insanların sporu, basketbol!

Basketbol, beşer kişilik takımlar halinde elle ve topla oynanan, yüksekliği 3,05 metre olan pota adı verilen çemberden topu geçirerek kazanmaya çalışılan takım oyunudur. İlk olarak 1891 yılında Amerika’da ortaya çıkmıştır ve 1. Dünya Savaşı ile birlikte dünyaya yayılmaya başlamıştır. Basketbol Türkiye’de ilk defa, 1904 yılında Amerikan Robert Koleji öğrencileri tarafından oynanmıştır. Bilinen ilk resmi müsabaka 1921 yılında Yüksek Öğretmen Okulu öğrencileri ile İstanbul’da yaşayan Amerikalılar arasında olmuştur.

Basketbol Nerede Oynanır? Oyun Alanının Özellikleri Nelerdir?

Basketbol çoğunlukla kapalı salonda oynanır. Dikdörtgen biçimindeki basketbol alanının tabanı sert tahtadan yapılır. Alanın boyutları değişiklik göstermekle birlikte, FIBA standartlarına göre 28 m x 15 m’dir. Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır. Bu çizginin tam ortasında, orta yuvarlak denen bir daire çizilidir. Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur. Pota, kenar çizgisinden 1,2 metre içeridedir ve 1,8 m x 1,2 m boyutlarında bir sac levhadır. Pota üzerinde, yerden 3,05 metre yükseklikte bir sepet bulunur. Sepet, 45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı, alt kısmı açık, beyaz bir fileden oluşur. Basketbol elle oynanır ve atılan top yukarıdan çembere girip fileden geçerek aşağıya düşünce sayı olur. Basketbol topunun çevresi yaklaşık 75-78 cm, yarıçapı yaklaşık 12,3 cm, ağırlığı 650-700 gramdır.1_1471733754291_1888098_ver1.0

Basketbolun Kuralları

1.Oyunu 1 baş hakem ve 2 yardımcı hakem olmak üzere 3 hakem yönetir. Misafir takım alan seçme hakkına sahiptir. Maç orta saha çizgisinde yapılan hava atışıyla başlar.

2.Takımlar 5 kişiden oluşur ve sınırsız oyuncu değiştirme hakkına sahiptir. Eğer bir oyuncu 5 faul ile oyun dışı kalırsa tekrar oyuna giremez.

3.Oyun 10’ar dakikalık 4 periyottan oluşur ve eşitlik olursa uzatma periyodu yapılır.

4.Hücum eden takım, kendi sahasını 8 saniye içinde terk etmek, 24 saniye içinde de hücumunu tamamlamak zorundadır, aksi halde top kullanma hakkı rakip takıma geçer.

5.3 sayı çizgisi içinden yapılan her başarılı atış 2 sayı, 3 sayı çizgisi gerisinden yapılan her başarılı atış 3 sayı olarak değerlendirilir. Faullerden veya kural ihlallerinden dolayı kazanılan başarılı serbest atışlar bir sayı olarak değerlendirilir.

6.Bir oyuncu kural ihlali veya hatası yaparsa top kullanma hakkı karşı takıma geçer. Yapılan bireysel fauller ise oyuncunun faul cezası almasını sağladığı gibi faulün yapıldığı yer göz önünde bulundurularak, rakip topu yandan oyuna sokar ya da serbest atış yapma hakkı kazanır. Serbest atış hakkı adedi, faulün yapıldığı zaman, yer ve çeşidine göre değişir.

Kaynak: http://www.besyo.org