Basketbolcu müzeciler

basketbolcu-muzecilerKent Müzesi, yepyeni bir uygulama ile çocukların müzede rehberlik yapmasına olanak sağlıyor. TEGV’li çocuklar Kent Müzesi’nde aldıkları özel bir eğitimden sonra nasıl rehberlik yaptıklarını anlattılar.

 

 

Yaşları 12 olan Melike Yalçın ve Buse Kılıçaslan 4 yıldır TEGV’e geliyorlar. İki arkadaş TEGV’de basketbol etkinliğine katılıyorlar. Bunun dışında ise Buse tiyatro etkinliğine katılmış.

TEGV sayesinde Kent Müzesi’nde rehberlik yapmaya başlayan iki arkadaş, bunun için nasıl bir eğitim aldıklarını şöyle anlattılar: “2 hafta boyunca müzeye gidip, müzeyi anlatan bilgi katalogunu okuyarak ve aynı zamanda müzenin içini gezerek müze hakkında bilgi aldık ve
müze görevlilerinin yardımıyla hazırlandık.” 3 kişi olarak kent müzesinde rehberlik yapan arkadaşlarımız 67 sınıf öğrencilerine rehberlik ediyorlar.

Ziyaretçilerin ilgisini sorduğumda ise şöyle yanıt verdiler: “Ziyaretçiler müzeyi iyice incelediler, heykellere baktılar, bizim anlattıklarımızı dinlediler. Son derece ilgiliydiler. Müzede rehberlik yaparak keyifli bir zaman geçiriyoruz.”