Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri

Hastalık denince aklımıza önüne geçilemeyen öldürücü durumlar geliyor olabilir. Ama korkmayın! Bu haber sayesinde bilinçlenecek ve geçirebileceğimiz hastalıkların tedavileri olduğunu göreceksiniz. Hep beraber öğrenelim…

hastalık ile ilgili görsel sonucu

Apse: İçi iltihap dolu şişliklere verilen isimdir. Vücudun her tarafında ortaya çıkabilir. Nedeni vücuda giren mikroplardır. Tedavi için gerekli malzeme: Lahana Hazırlanışı: Soğuk su ile yıkanan bir lahana yaprağı, apsenin üzerine dolanır. Yarım saatte bir yenisi ile değiştirilir.

Adenit: Boyundaki lenf damarlarının şişmesi sonucu meydana gelen iltihaplı şişliğe adenit denir.Tedavi için gerekli malzeme: Soğan, sarımsak Hazırlanışı: Öğle ve akşam yemeklerinde yarımşar kuru soğan ile ikişer diş sarımsak yenir.

Alerji: Vücudun, bazı madde veya hava şartlarından etkilenmesi yahut psikolojik etkenler sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Önce, alerjiye neden olan etkenleri bulmak gerekir. Alerjinin belirtileri de; şahsa göre değişir. Kiminde kaşıntı, kiminde kurdeşen, kiminde astım görülür. Tedavi için gerekli malzeme: Siyah turp Hazırlanışı: Büyükçe bir siyah turp iyice yıkanır. Sonra kabukları soyulup, rendelenir ve sıkılır. İnce ve temiz bir tülbentten süzülerek içilir. Alerjik belirtiler kayboluncaya kadar, her gün devam edilir.

Arpacık: Halk arasında it dirseği de denir. Doktorların Hordoleum dedikleri hastalıktır. Göz kapağındaki herhangi bir kılın dibinde; içi dolu bir şişlik meydana gelir. Acı ve zonklama vardır. Arpacıkla, hiçbir şekilde oynamayın, onu sıkmayın! Beslenmenize önem gösterin. Tedavi için gerekli malzeme : Sarımsak Hazırlanışı: 1 diş sarımsak, iyice dövülür. Arpacığın üstüne sürülür. 20 dakika sonra, ılık su ile yıkanır.

Hava Yutma: Tıp dilinde aerofaji diye bilinen bu hastalık, genellikle asabi mizaçlı kimselerde görülür. Bunlar yemek sırasında farkına varmadan hava yutarlar. Hava yutma, mide ve bağırsak gazlarının oluşmasına yardımcı olur. Tedavi maksadıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır. Tedavi için gerekli malzeme: Nane, su. Hazırlanışı: 1 çay bardağı sıcak suya yarım kahve fincanı kuru nane konur. 5 dakika bekletilip süzülür. Yemekten sonra içilir.

Bu hastalıklarda tabi ki öncelikli olarak doktora gidilmesini tavsiye ediyoruz, ancak evde de yapabileceğiniz bir şeyler olduğunu bilmek  iyi olabilir.

Kaynakhttp://www.neleryokki.com/saglik/hastalik_tedavisi.htm