Hastalıktan Kurtul, Hayatı Yaşa

Hastalıklar, herkesin korkulu rüyasıdır. Bizleri işlerimizden alıkoyar, hayatımızı zorlaştırır ve enerjimizi düşürür. Kendimizi korumamız için bazı önlemler almalı ve kendimize çok dikkat etmeliyiz!

1234567

Birimdeki arkadaşlarımızın söylediklerine göre insanlar; sağlıklı besinler tüketmedikleri, ellerini yıkamadıkları, soğuk havada tedbirsiz dışarı çıktıkları ve dişlerini düzenli fırçalamadıkları için hasta oluyorlar. En fazla kış mevsiminde görülen ve bizi oyunlardan uzak tutan hastalık griptir. Grip burun akıntısı, boğaz ağrısı, halsizlik vb. belirtilerle ortaya çıkar. Grip, en çok çocukları yani bizleri etkiler çünkü bünyelerimiz hassastır ve okulda çok fazla mikroba maruz kalırız. Hastalık bizi ciddi anlamda etkileyebilir. Örneğin, okula gidemeyiz ve eğitimimizden geri kalabiliriz.
İstemediğimiz yemekleri yemek ve istemesek de zorla ilaç içmek durumunda kalabiliriz.

Peki nasıl iyileşebiliriz? Sizlere kolay iyileşebilmek için ufak birkaç tarif veriyorum. Barış Manço’nun söylediği gibi “Nane limon kabuğu bir güzel kaynasın, içine Hatmi Çiçeği biraz çörek otu katasın.” Biraz tarçın, bir tutam zencefil veya bir kabın içine bir çay kaşığının ucuyla zerdeçal biraz bal ve birkaç damla limon suyunu karıştıralım.

Eğer bu tarifler işe yaramazsa doktora başvurmamız gerekir. Tabii ki annemizin sağlıklı besinlerini de tüketmeyi es geçmemeliyiz. Bu yüzden sağlığımızı korumak için kışın sıkı giyinmeli, bağışıklık sistemimizi koruyucu besinler tüketmeliyiz.