KSK 102 Yaşında!

ksk-102-yasindaİzmir’in en köklü kulüplerinden olan ve 2014 yılında 102. yaş gününü kutlayan Karşıyaka Spor Kulübünü Kasım ayında ziyaret ettik. Kulübün başkanı Mehmet Fatih Diniz ile bir röportaj gerçekleştirerek kulübün geçmişini ve geleceğe dair planlarını konuştuk.

Geçtiğimiz yıl 102. yaşını kutlayan Karşıyaka Spor Kulübü’nü (KSK) 13 Kasım 2014 Perşembe günü ziyaret ettik. KSK’ya 28 yıl çeşitli hizmetlerde bulunduktan sonra kulübün başkanlığına 2014 yılında ikinci kez seçilen Mehmet Fatih Diniz ile röportaj yaptık.

Karşıyaka Spor Kulübü kurulduktan sonra Mustafa Kemal Atatürk KSK’yı tam 2 kez ziyaret etti. Kurtuluş Savaşı’na KSK’daki sporcular da katıldılar ve sonrasında dönüp kulüpte spor hayatlarına devam ettiler. Mustafa Kemal Atatürk de Türkiye’deki ilk kulüp olduğu için KSK’nın armasına ay ve yıldız konulmasını rica etti. Böylece Türkiye’de ay yıldızın olduğu üç armadan biri KSK oldu.

Armanın renklerinin anlamını öğrenebilir miyiz?

M.F. Diniz: Kırmızı Türklüğün, yeşil ise Müslümanlığın sembolüdür.

Kulüp olarak bu sene kazandığınız başarıları öğrenebilir miyiz?

M.F. Diniz: KSK üç büyüklerden sonraki en büyük kulüptür. Basketbolda tam bir yılda iki tane kupa kazanmış bulunmaktayız.

Basketbol oynamak için ideal bir yaş aralığı var mı?

M.F. Diniz: KSK’da spor, çocuklarımız için 7-8 yaştan itibaren önce spor okulları ile başlıyor ve devam ediyor. Hafta sonları Cumartesi-Pazar günleri de sporcular bu okullara geliyorlar ve sporlarını yapıyorlar. Oralarda 11-12 yaşına kadar eğitilip rakip takımlar ile maça çıkıyorlar. Minikler, Amatörler, Gençler ve Gençler A Takımı diye devam ediyor.

Basketbolcu olmak isteyen arkadaşlara neler önerirsiniz?

M.F.Diniz: Basketbolcu olmaktan önce sporcu olmak önemlidir. Bunun için çok düzenli bir hayata sahip olmanız gerekir. Düzenli beslenmelerini ve uykularını düzenli uyumalarını öneririm, süt içmeleri de çok önemli. Bunun yanında spora ve derslerine de önem vermeleri gerekir. Derslere önem verilmeli çünkü sporcular bilgili insanlar olmalı. Okuyan insanların daha iyi spor yaptıklarını düşünüyorum. Hafta sonları gelip antrenmanlarını eksiksiz yapmalılar çünkü iyi bir sporcu olmanın temelinde eksiksiz olarak antrenmanlara gitmek yatar.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.