Muradiye Sporunu Seçti

anket

Muradiyeli çocuk, genç ve yetişkinlerin katıldığı ankette voleybol açık ara farkla halkın tercih ettiği spor dalı oldu. 78 kişinin katıldığı ankette yüzme tercih edilen ikinci spor dalı oldu.

Katılımcılara yaş, kilo, cinsiyet, öğrenim durumu, spor yapıp yapmadıkları, hangi sıklıkla spor yaptıkları, spora ilgi düzeyleri, sporla ilgilenme amaçları ve spor yapmıyorlarsa bunun nedenleri soruldu. Değişkenlere göre yapılan ankette voleybol 26, yüzme 18, futbol 12, basketbol 10 ve atletizm de 10 kişi tarafından seçildi.

Muradiye’de yüzme havuzu olmamasına ve ilçenin Van gölüne kıyısı olmamasına rağmen yüzmenin en çok tercih edilen 2. spor dalı olması şaşkınlığa yol açtı. “Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?” sorusunda ise yürüyüş parkları, yüzme havuzu ve kadınlar için spor salonu beklenen istekler arasında yerini aldı.

Voleybolun en çok tercih edilen spor dalı olmasının nedeninin ise kurumlar ve öğrenciler arası yapılan voleybol turnuvaları olduğunu düşünüyoruz. Spor yapacak alan ve koşullar sağlandıktan sonra yeni spor dallarına da fırsat açmak mümkün. Ayrıca Adana’da Atletizm Geliştirme Projesi kapsamında düzenlenen Türkiye final yarışmasına katılan Muradiyeli Zeynep Bayçınar, 2014 yılında Türkiye ikincisi olarak ilçesini gururlandırmıştı. Farklı alanlarda da insanların önünün açmak için haberimizin okurlarımıza ilham vermesini bekliyoruz.