Otlardan Gelen Şifa

kenger-otuDoğadan gelen şifalı ve lezzetli otların zengin dünyasını sizler için araştırdık. Dağlık ve kıraç bölgelerde kendi başına yetişen, kahve ve sakız yapımında da kullanılan sütlü şifa kaynağı ” Kenger otu “…

 

 

İşte “Kenger otunun” faydaları:

Hazımsızlığa ve migrene iyi gelir. Terletir ve vücuda rahatlık verir.

Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur.

Kenger sakızı çiğnemek iştah açar.

Kalp damarlarının gevşemesine yardımcı olur.

Dişleri temizler ve kuvvetlendirir.

Safra yolu iltihabının iyileşmesine yardımcı olur.

Yabani dağ pırasası olarak da bilinen, yüksek kesimlerde doğal bir şekilde yetişen “Çiriş otu” lezzeti ve faydaları ile şifalı otlar listesinde önemli bir yere sahip. Kokusu itibariyle sarımsak ve soğanı anımsatan, yemeklerde pırasa ve ıspanak tarzında pişirilen bu bitkinin faydaları işte haberimizde…

C vitamini bakımından zengindir.

Beyaz kan hücrelerini artırıcı özelliği vardır.

Vücuttaki mikropları öldürür.

Çiriş otu güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Saç kıran tedavisinde sıklıkla kullanılır.

Sivilceleri giderir.

ciris-otunun-yan-etkileri-nelerdir

 

 

 

www.organikgunler.com

Yaprak (Frenk) soğanı, Sirmo bitkisi ve Van peyniri otu olarak isimlendirilen “Sirik otu”, kullanım alanlarının yaygınlaşması ile daha çok tanınmaya başlandı. Bu otun yararları da oldukça fazla! İşte faydaları:

Güçlü bir antiseptiktir.

İştah açıcı özelliği vardır.

Kalp hastalarına önerilir.

Kalp ve damar sağlığı için faydalıdır.

Bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlayarak hazmı kolaylaştırır.

İçerisinde bulunan demir ve arsenik sayesinde kansızlık problemi yaşayanlara tavsiye edilir.

Yaprak Soğanı

İngilizlerin yaptığı araştırmada dağ eteklerinde doğal olarak yetişen, Muradiye’de de bol miktarda bulunan ve yayla muzu olarak da bilinen ”Işkın” isimli sebzenin kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğu ortaya çıktı.  

Sheffield Hallam Üniversitesi’nin araştırmasına göre, Işkın’da diğer kırmızı sebzelerde olduğu gibi kanseri önlemeye yardımcı olan kimyasal maddeler bulunuyor. Polifenol adlı bu kimyasal maddeler başta lösemi olmak üzere birçok kanser türünü önleyebiliyor.

Diğer faydaları da aşağıdaki gibidir:

Hazımsızlık ve mide yanmaları dahil pek çok rahatsızlığa iyi geldiği yöre halkı tarafından bizzat fark edilmiş olan Işkın(Rıbes) şeker hastaları tarafından da özellikle aranır. Sabahları aç karnına içilen Işkın çayının yüksek olan şekerin düşmesini ve dengelenmesini sağladığı yöre halkınca kabul edilir. Ayrıca iştah açar, vücudu kuvvetlendirir. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Sarılık ve çocuk havalesi durumlarında da kullanılır. Zengin vitamin ve mineral deposudur. Şimdiye kadar hiçbir yan etkisi görülmemiş bir bitkidir. Ayrıca karaciğer sorunlarını çözer. Vücutta biriken suyun atılmasını sağlar.

IMG_2491