Sarıyer Spor Kulübü

Bir zamanların efsane futbol takımı Sarıyer Spor Kulübü…

Sarıyerspor 

1940 yılında kurulan kulüp, Sarıyer ilçesinin en ünlü takımıdır. Renkleri lacivert ve beyazdır. Lacivertin asaleti, beyazın ise temizliği simgelediği kabul edilmiştir. 1982-1994 ve 1996-1997 yılları arasında Türkiye 1. Ligi’nde oynamıştır. 1. Ligde oynadığı yıllar boyunca çok başarılı sonuçlar alan takım uzunca bir süre İstanbul’un 4. büyük takımı olarak gösterilmiştir.

Ancak 1990’lı yılların son bölümünde bölgede inşaatların yasaklanması ve akabinde varlıklı iş insanlarının Sarıyer’den el çekmeleri kulübün desteksiz kalmasına neden olmuştur. Kulüp gerileme dönemine girmiştir.

Sarıyer Spor Kulübü’nün kuruluş çalışmaları üç önemli aşamadan geçerek gerçekleşmiştir. Bu üç aşama;

  1. Sarıyer Gençler Cemiyeti, 1920’li yıllarda kurulmuş, 1927 yılına kadar aktif olmuş ve 1930 yılında etkinliğini yitirmiştir.
  2. Sarıyer Gençler Mahfili, 1932 yılında kurulmuş, 1938 yılına kadar aktif olmuş ve 1940 yılında yerini Sarıyer Gençlik Kulübü’ne bırakmıştır.
  3. Sarıyer Gençlik Kulübü, kuruluşun son aşaması olarak yerini almıştır.

Peki Futbol Nasıl Bir Spor?

Futbol, 11 kişilik iki takım arasında oynanır ve kendine özgü kuralları vardır. Oyunun amacı, topu rakip kaleye sokmaktır. Topa elle ve kolla vurmak kesinlikle yasaktır ama kafa ile ya da kurallara uygun olarak bedenin herhangi bir yeriyle topa vurulabilir. Yalnızca kaleciler belirlenmiş bir alan içinde topu elle tutabilirler. Futbolcular kendi takımlarının simgesi olarak forma giyerler. Her oyuncunun forması üzerine farklı bir numara yazılıdır. Yalnızca kaleciler, öbür oyunculardan kolayca ayırt edilebilmesi için farklı renkte forma giyer. Bütün futbolcular, bu oyun için uygun biçimde üretilmiş özel ayakkabılar (krampon) kullanırlar.

Kaynak: http://www.sariyersporkulubu.org.tr