Spor engel tanımıyor

spor-engel-tanimiyor2 Ocak tarihinde engel tanımayan sporcuların kaptanı Sevgi Tosun ile Tekerlekli  Sandalye Basketbol Takımı hakkında konuştuk ve merak edilen soruların yanıtlarını sizin için yazdık.

Gazikent Spor Salonu’nda antrenman yapan Engelsiz Gaziantep Spor Kulübü’nün takım kaptanı Sevgi Tosun ile konuştuk.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

İsmim Sevgi Tosun. Aslen Denizliliyim. Bir köyde beden eğitimi öğretmenliği yapıyorum.

Tekerlekli Sandalye Basketbol takımı ile ne zaman tanıştınız? 2,5– 3 sene önce engellilerle tanıştım. Önce koşan basketbol antrenörlüğü yapıyordum. Daha sonra engelli takımının antrenörlüğüne geçtim.

Basketbol, engelli vatandaşlarımızı nasıl etkiliyor?

Şöyle bir örnek vereyim; 10 – 11 yaşındaki bir çocuğumuz bir sene önce basketbol oynamaya başladı. Daha önce evden hiç dışarı çıkmıyordu. Evde kendisi bir sepetle basketbol potası kurmuş, onunla oynamaya çalışıyormuş. Şimdi ise bizimle beraber sahalarda ter dökü
yor. Beraber deplasmanlara gidiyoruz ve çok mutlu olduğunu söylüyor. Yani hem bedenen hem zihnen rahatlıyorlar. Evlerine huzurlu ve mutlu dönüyorlar.

Peki sizi nasıl etkiliyor bu durum? İşinizi severek mi yapıyorsunuz?

Tabi ki de severek yapıyorum. Okuldan sonra buraya gelmek beni ister istemez yoruyor. Ama ben buraya isteyerek geliyorum ve onlara öğrettiğim her şey beni mutlu ediyor.

Antrenmanlarınız nasıl geçiyor?

Tabii ki koşan basketboldan daha zor oluyor. Çünkü hem arabayı hem de topu kontrol etmeleri gerekiyor. Ama koşan basketbolundaki çoğu hareketi yapabiliyoruz.

Şimdiye kadar ödül aldınız mı? İki sene önce kendi ligimizde hiç yenilgi almadan şampiyon olduk ve birinci lige çıktık.