Tarihi Sporlar

İstanbullular Etnospor Kültür Festivali’nde tarihi sporlarla buluştu.

Bu yıl 11-14 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Yenikapı’da Etnospor Kültür Festivali düzenlendi. Bu festivalde eski sporlar tekrar gün yüzüne çıktı. Ayrıca, ziyaretçiler, alanda bulunan stantlarda dünyanın dört bir yanında yapılan geleneksel yemeklerin de tadına bakabildiler. Festivalin amacı, çocuklara ve yetişkinlere teknolojiden uzak, güzel ve tarihi sporlarla ilgili pek çok bilgi öğrenebilecekleri bir gün yaşatmaktı.

Sizin için bu festivali araştırdık. Bakalım hangi sporları bulmuşuz?

  • Yağlı Güreş, Şalvar Güreşi, Kuşak Güreşi, Mas Güreşi, Aşırtmalı ve Kapışmalı Aba Güreşi
  • Atlı Cirit, Atlı Okçuluk, Yaya Okçuluk
  • Kökbörü
  • Mangala

Bunlardan Bazılarını Tanıyalım

Diğer adı Ağaç Güreşi olan Mas Güreşi‘nde yarışmacılar en az 4-5 metre boyutlarında, 60 cm yüksekliğinde sabit, düz ve kaygan olmayan bir platform üzerinde yarışırlar.  Bu platform üzerinde yüz yüze oturan yarışmacılar ayaklarını karaçam ağacından yapılan, yere dik duran ve her iki ucundan yere sabitlenmiş bir tahtaya dayarlar. Bu spor kişiye; kuvvet, el çabukluğu, hızlılık, dayanıklılık, cesaret ve yaşama gücü gibi fiziksel ve ruhi özellikler kazandırmaktır.

Mangala, Türk zeka ve strateji oyunudur. İki kişi ile oynanır. Oyun tahtası üzerinde karşılıklı 6’şar adet olmak üzere 12 küçük kuyu ve her oyuncunun taşlarını toplayacağı birer büyük hazine bulunmaktadır. Mangala 48 taş ile oynanır. Oyuncunun amacı kendi haznesinde en çok taşı toplamaktır. Kura neticesinde başlama hakkı kazanan oyuncu, kendi bölgesinde bulunan istediği kuyudan 4 adet taşı alır. Bir adet taşı aldığı kuyuya bırakıp saatin tersi yönünde her bir kuyuya birer adet taş bırakarak elindeki taşlar bitene kadar dağıtır. Elindeki son taş hazinesine denk gelirse, oyuncu tekrar oynama hakkına sahip olur. Oyuncunun kuyusunda tek taş varsa, sırası geldiğinde bu taşı sağındaki kuyuya taşıyabilir. Hamle sırası rakibine geçer. Her seferinde oyuncunun elinde kalan son taş oyunun kaderini belirler.

Mangala
Mangala

Kaynak: www.etnosporfestivali.com