100 Kişiye Sorduk

Birbirine komşu olan Bitlis ve Siirt illerinin yıllardır süren tartışması sonucu Bitlis Renkli Kalemler ekibi olarak Bitlis’ in merkezinde, kıraathanelerde ve yolda gördüğümüz 100 kişiye “Büryan Bitlis’in yemeği mi yoksa Siirt’in yemeği mi?” diye sorduk.

Renkli Kalemler ekibi olarak her birimiz 10’ar kişiye sorduk ve hedeflediğimiz 100 kişi sayısına ulaştık. Aldığımız cevaplara göre;

78 kişi büryan Bitlis yemeğidir derken,
22 kişi ise büryan Siirt’indir diye cevap verdi.

büryan

Amacımız büryanın hangi ile ait olduğunu halktan öğrenmekti. Aslında biz de büryanın Bitlis yemeği olduğunu biliyorduk. Bitlis kültürünün 750 yıllık vazgeçilmez lezzeti Büryan kebabı Özelikle Bitlis’in coğrafi konumunda, hayvanların yaylaya çıktığı haziran ayının başlamasından kasım ayına kadar geçen süre içerisinde büryanın daha lezzetli olduğu bilinmektedir.

Keçi etinin özel kuyularda pişirilmesiyle yapılan ve Evliya Çelebi’nin ‘Seyahatname’ adlı eserine konu olan Bitlis büryanı 750 yılı aşkın tarihiyle önemli bir mutfak kültürü olarak yerini koruyor.

Evliya Çelebi’nin “Seyahatname” adlı eserine konu olan büryan kebabı, hem Bitlislilerin hem de il dışından gelen yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği önemli bir yöresel yemek çeşididir.

20181202_132529-min

Kaynak: doğruhaber.com.tr