Bu Ciğer Başka Ciğer: Edirne Tava Ciğeri

Bu Ciğer Başka Ciğer: Edirne Tava Ciğeri

Pişirme ve hazırlanma teknikleriyle fark yaratan Edirne yöresinin en özel lezzetlerinden Edirne Tava Ciğeri ile ilgili bilgileri sizler için araştırdık.

Edirne Tava Ciğeri,  Edirne yöresinde yetiştirilmiş büyükbaş  hayvanlardan elde edilen karaciğer ve buğday unu ile ayçiçek yağı kullanılarak üretilir. Malzeme seçimi,  hazırlanış, pişiriliş ve servisi ustalık gerektiren yöresel bir yemektir. Servisinde ise yine Edirne mahsulü, doğal yoldan özel kurutulmuş kızartılmış kırmızı biber kullanılmaktadır.

Edirne Tava Ciğeri, adından da anlaşılacağı üzere tavada pişirilmektedir; fakat tavası alüminyumdan ve özeldir. Tavanın özelliği, yağın çok hızlı kızabilmesi için yaklaşık 1 mm gibi bir incelikte olmasıdır. Dinlendirilen ciğerimiz tepsi şeklinde olan unluğumuzun içinde un ile iyice harmanlanmaktadır.

aydın-tava-ciğer-bugunneyesem-edirne

Pişirmeye başlamadan önce yağın  kızgınlığını anlamak için, yağın içine 1 parça ciğer atılmaktadır. 1 porsiyon ciğer 120 gramdan az olamaz. 120 gr. ciğer serpilerek tavaya atılır ve bu 1 porsiyon ciğerin pişmesi yaklaşık olarak 2 dakika sürmektedir. Son olarak kırmızı  biberlerimizi de meze olarak hazırlayıp  yemeğe  geçebiliriz. Lezzetli  ciğeri  tatmak için  herkesi dedemin dükkanına bekliyorum.