Buz Şelale: Yaşar Kemal Şelalesi Kurudu

Van’ın Muradiye ilçesinde bulunan doğal görünümüyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Yaşar Kemal şelalesi diğer adıyla Yezidi şelalesi bu yıl erken kurudu.

Kışları çoğunlukla iklimin sert geçmesi sebebiyle   tamamen donan bu nedenle de Buz Şelale olarak    anılan şelale, kışın bitmesiyle bahar aylarında sadece bir ay akıyor yerli ve yabancı turistler bu manzaraya kısa bir süre tanık oluyor. 40 metre yüksekliği ile kış aylarında tamamen donan Yaşar Kemal şelalesi dünyamızı her geçen gün daha çok etkisi altına alan iklim bozukluğu sebebiyle bu yıl erken kurudu.

Muradiye Şelalesi’nden sonraki bir diğer tabiat güzelliği Yaşar Kemal şelalesidir. Şelale ilçeye 20 kilometre uzaklıktaki kanyonda bulunuyor. Nobel Edebiyat Ödülüne aday gösterilen aslen Muradiyeli ünlü edebiyatçımız Yaşar Kemal anısına adının verildiği doğal alan, turistlerin yani sıra fotoğraf sanatçıları da yoğun ilgi gösteriyordu.

Kurumasına uzun yıllar tanık olmadığımız şelale 2023baharında Muradiye Renkli Kalemler ekibi dahil ziyaretçilerini maalesef coşku dolu akıntısıyla karşılayamadı.