Kansere çözüm mü geliyor ?

kansere-cozummu-geliyorAmerika Birleşik Devletleri Columbia Üniversitesi’nde görev yapan Bilim adamları, kredi kartı biçiminde olan biyoçipi Ruanda’daki birçok insan üzerinde denemiş ve hastalıkları yüzde yüz oranında tespit edebildiklerini açıklamıştır.

Elektronik çip üzerine yerleştirilen minyatür laboratuar diyebileceğimiz “mChip” in fiyatının bir doları geçmeyeceği, yakın bir zamanda dünyanın yoksul bölgelerindeki insanlara umut verebileceği müjdesi verilmiştir. Farklı proteinleri tespit etme özelliğine sahip cihazın, hızlı sonuç veren mevcut aparatlardan çok daha ucuz olması önemli bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

İnsanoğlunun neyle karşılaşacağı belli olmaz. Bunlardan biri de kanser. Kanser çok tehlikeli bir hastalıktır. Bu hastalık için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Kanser olduğunuza dair bir şüpheniz veya belirtiniz varsa bu yöntemler işe yarayabilir.

Biyosensörler biyolojik materyaller içeren ve bunları çeşitli ortamlarda kalitatif (nitel) izlemede kullanılan cihazlardır. Biyosensörlerde mutlaka biyolojik materyaller kullanılır. Bu materyaller aracılığıyla çok hassas, çoğu zaman da hızlı ölçüm yapmak mümkündür. Biyosensör üç temel bileşenden oluşur. İnsanlar biyosensörün üstüne bir damla kanı dökünce hücrede kanser hücresi varsa, kanser oranına kadar hepsi meydana çıkar. Böylece erken teşhis oranını artırır.

ABD’de mikro ve nanoteknolojiden yararlanarak biyomedikal mühendisliğindeki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Mehmet Toner, “Bilim olarak biyolojiye DNA dizinlerinin ve hücreler arası sinyallerin anlaşılması açısından yeni katkılar sağlayabilecektir. Tıptaki uygulamalarında ise hastalıkların teşhisi ve tedavisi açısından nanoteknolojinin, mikro-teknolojilerin ve biyo-çiplerin büyük katkıları var ve daha da olacaktır.” diyerek gelecekten bu konuda ne denli umutlu olunduğunu ifade etmektedir.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi – Biyoçip’le AIDS Tespiti Yapılacak / bilim.org. – Bakış Açısını Değiştirecek Tespitler